Bättre kontroll, bättre planering, bättre underhåll och regelbundna krisövningar. Det är några av regeringens utredare Per Unckels förslag för att förra vinterns tågkaos inte ska upprepas.
Hundratusentals resenärer drabbades hårt när snö, is och kyla paralyserade tågtrafiken i Sverige i vintras.
Under måndagen överlämnade Per Unckel sin utredning med förslag för att problemen inte ska behöva upprepas till infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Svärd (M).
Unckel konstaterar att många av vinterns problem hade sannolikt kunnat undvikas om aktörerna inom järnvägen gjort allt vad som utlovades efter den jobbiga vintersäsongen 2001/2002.
Därför vill han att Trafikverket ska få i uppdrag att varje år samla in aktörernas åtgärdsprogram och redovisa till regeringen vad som görs.
– Jag är väl medveten om att glömskan ligger på lut. Det är därför vi är så angelägna om kravet att begära in redovisningar år efter år så man kan bocka av vad som faktiskt har hänt, säger han.
Unckel förklarar förra vinterns kaos som en kombination av en rad olika orsaker, till exempel för dåligt underhåll, för lite investeringar för att klara trycket på järnvägen och en nedrustning av snöröjningskapaciteten.
Enligt honom kommer det på lång sikt att krävas mycket stora investeringar på järnvägsinfrastrukturen och underhållet av den.
På kort sikt föreslår utredningen en rad omedelbara åtgärder som fler avisningsdepåer, fler snöplogslok och en plan för hur trafiken ska reduceras vid svårt väder.
En annan idé är att genomföra regelbundna krisövningar. En första sådan görs den 11 november.
Catharina Elmsäter-Svärd tycker att det finns flera bra förslag i utredningen. Hon är bland annat positiv till att regeringen får en årlig genomgång av vilka åtgärder som görs av järnvägens aktörer.
– Jag tycker att det är rimligt, säger hon.
Såväl SJ som Trafikverket anser att mycket av utredningens resultat är i linje med vad de själv kommit fram till.
SJ:s vd Jan Forsberg tycker att det är bra att branschen ska ha gemensamma övningar.
– Det är ett så stort och komplext system att hålla ihop att det kräver att man samtränar för stora trafikstörningar, säger han.
Björn Östlund, chef för trafikfrågor vid Trafikverket, säger att informationen till passagerarna ska förbättras.
– Vi kommer att ha störningar även i framtiden och det är viktigt att få ut korrekt information, säger han.