Kritik mot lagförslag trots ändring

Publicerad 2008-03-13 20:34

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Innehållet i regeringens proposition om vård för asylsökande är nu offentligt. Den omdebatterade formulering som tolkats som ett förbud mot att ge vård för papperslösa har ändrats. Men kritiken tystnar inte.

Förra veckan skrev DN om att volontärer som arbetar med gratis vård till papperslösa var oroade. En formulering i en lagrådsremiss som legat till grund för propositionen om hälso- och sjukvård för asylsökande tolkades som ett förbud mot att ge papperslösa vård. I remissen stod att subventionerad akutvård inte ska erbjudas den som gömmer sig från myndigheterna.

- Just att man skriver "ska" tolkar vi som en skärpning, sade Lina Gamble, samordnare på Flyktingkliniken som erbjuder gratis vård åt papperslösa, tidigare till DN.

I det slutgiltiga förslaget har formuleringen ändrats. Nu står det att de som håller sig undan från myndigheterna inte omfattas av lagen om hälso- och sjukvård för asylsökande.

- Jag tolkar detta som att man har löst frågan genom att utelämna patientgruppen papperslösa i det nya lagförslaget, säger Lina Gamble.

I dag har vuxna papperslösa rätt till akutvård men måste betala den själva. Det nya förslaget kommer enligt Lina Gamble inte att innebära någon förändring.

- Som lagen är formulerad i dag fortsätter man alltså att särbehandla gruppen papperslösa, i och med att man inte har utvidgat vården för denna grupp. Det är också den kritik som ursprungligen lyftes fram av Paul Hunt, FN:s rapportör om rätten till högsta uppnåeliga hälsa, säger hon.

Vänsterpartiets socialpolitiske talesman Kalle Larsson riktar skarp kritik mot att regeringen inte inkluderat papperslösa i lagförslaget.

- Propositionen innebär att papperslösa människor även i fortsättningen kommer att vara rädda att söka vård, och faktiskt riskerar att dö för att de inte får den vård de behöver, säger han.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix

All busstrafik ställs in efter olyckan

Svårt väglag i Södertälje. En person skadades lindrigt i samband med olyckan mellan två bussar på tisdagskvällen.

Foto: AFP Greklands finansminister Venizelos och premiärminister Papademos.

”Grekiska löften är inte tillräckliga”

Möte med eurozonens finansministrar ställs in. Den grekiska regeringen har inte kommit med tillräckliga löften om besparingar.

EU synar ökade svenska skulder. Fördjupad granskning görs.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix/DN Maggio fick tre Grammisar och Lykke Li två.

Drottningarna av Grammisgalan

Veronica Maggio vann flest Grammisar. Men det var Lykke Li som plockade hem de tyngsta – årets artist och årets album. Grammisvinnarna.

Keso-cover nominerad till Grammis. Gjorde Robyns ”Call your girlfriend”.