Krock farligare för feta män

Publicerad 2010-03-30 01:00

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Feta män löper större risk att skadas i trafikolyckor. Särskilt utsatt är den övre delen av kroppen som huvud och bröstkorg, visar en ny amerikansk studie.

Forskarna studerade data från närmare 11.000 bilkrockar och såg tydligt att det var de feta bilförarna som klarade sig sämst. Resultatet blev detsamma när man tittade på skadorna hos krockdockor efter simulerade trafikolyckor.

Störst var risken för allvarliga skador i huvud, ansikte, bröstkorg och rygg hos överviktiga manliga bilförare.

– Det är rimligt med en förhöjd risk med en ökad kroppsmassa. Om man fångas upp av bältet och är tyngre än systemet är utformat för belastas det ju tuffare och på ett annat sätt, säger Astrid Linder, forskningschef vid Statens väg- och transportforskningsinstitut (VTI).

Hon kan även tänka sig andra faktorer som kan ligga bakom resultaten i den amerikanska studien.

– På en väldigt fet person ligger ju inte heller bältet an på de punkter som det ska, exempelvis på bröstbenet och höftkammen, säger hon.

Även för överviktiga kvinnor sågs en något förhöjd risk för skador i bröstkorgen, men i övrigt var det ofta i de nedre kroppsregionerna som överviktiga kvinnor riskerade att skadas. Ansiktsskador var mindre vanliga hos dessa kvinnor än i andra grupper.

Orsakerna till att feta män drabbas värre än andra kan vara flera enligt de amerikanska forskarna. Bland annat är deras kroppsform annorlunda samtidigt som tyngdpunkten ligger högre hos män än hos kvinnor, särskilt hos överviktiga. Vid en krock leder detta till en högre belastning i de övre kroppsregionerna hos männen.

Säkerhetssystemen i dagens bilar är oftast utformade för att passa män av medellängd med normal vikt. Den som är kvinna, kort, tjock, lång eller smal får inte samma skydd av krockkuddar, bilbälten och balkar i bilen.

– Riskerna är också olika vid olika olyckstyper. Det är naturligtvis de som är långa som har störst risk att slå i interiören på ett fordon, vid sidokollisioner har man sett att det är förhöjd risk för små personer och då framför allt för kvinnor, säger Astrid Linder.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar. 11 3 tweets 8 rekommendationer

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.”

Även ett av barnbarnen dog

Drunkningsolyckan vid Sätrabadet. En farmor dog när hon försökte rädda sina två barnbarn. Den minste pojken avled senare på sjukhus.

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix Commander Crowe sprang hem tre miljoner kronor.

Commander Crowe vann

Elitloppet. Commander Crowe vann sedan Christophe Martens kört till ledning med ett varv kvar.

Foto: DN, Scanpix Sten Nordin (M) låser sig inte vid att det är hockey-VM i Globen.

Nu har kampen om Eurovision börjat

Stockholm, Göteborg eller Malmö? Nästa år hålls schalger-EM i Sverige. Nu börjar kampen mellan de tre största städerna om att få evenemanget. 38 0 tweets 38 rekommendationer

SVT-chefen Eva Hamilton självsäker. Inför Eurovision i Sverige. 27 9 tweets 18 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 222 28 tweets 194 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen. 11 11 tweets 0 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 163 9 tweets 154 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 25 7 tweets 18 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Foto: AFP

Vem kammar hem kvällens Guldpalm?

I kväll delas det prestigefyllda filmpriset Guldpalmen ut i Cannes. Men vilka är egentligen de starkaste kandidaterna? DN.se frågade filmdoktorn.

Slaganfall och scouter. De strider om priset.