Hitler-tavlor i stort sett värdelösa

Uppdaterad 2011-11-07 13:42. Publicerad 2011-11-07 07:13

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Kronofogden räknade med att få in en knapp miljon kronor på försäljningen av åtta tavlor som påståtts vara målade av Adolf Hitler. Men så blir det inte. Tavlorna är inte värda mer än totalt cirka 500 kronor. De är allihop reproduktioner av akvareller.

Tavlorna finns i en beslagskällare hos polisen. Åklagare Jörgen Larsson, som utreder det fall där tavlorna figurerar, anlitade en expert för att värdera dem och en mängd annat gods som alltihop härrör från förre Hells Angels-ledaren Thomas Möller. Han anmälde att han blivit bestulen på tavlorna och det andra.

– Vi ville ha ett värde på det beslagtagna. Den man vi anlitade anser jag vet vad han talar om, säger Jörgen Larsson. Han kom fram till att det handlar om reproduktioner och att värdet är ringa om något.

Hur godset och tavlorna kom i polisens händer vill han inte gå in på.

– Det återstår en del av utredningen. Därför vill jag inte lämna ut för många detaljer, säger han.

Även om Hitler-tavlorna varit äkta så hade det blivit svårt att sälja dem i Sverige. Motiven visar att de är målade omkring 1910 medan Hitler levde i Wien (1907—13) och delvis försörjde sig som konstnär. Två gånger sökte han in till konstakademin, men kom inte in. Han saknade, enligt akademin, talang.

– Vi skulle aldrig sälja något av Adolf Hitler, säger Johan Jinneroth, intendent för måleri vid auktionsfirman Bukowskis. Vi säljer ingenting som kan förknippas med krigsbrott.

Jinneroth tror att det till och med hade kunnat bli besvärligt att få tavlorna värderade i Sverige om de varit äkta.

– Jag kan inte tänka mig någon som skulle vilja sälja dem här. Och då finns det ju ingen anledning att värdera dem heller.

Kronofogdemyndigheten säger sig inte kunna ta några etiska hänsyn när det gäller att få in pengar för skulder.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar. 5 3 tweets 2 rekommendationer

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.”

Foto: DN, Scanpix Sten Nordin (M) låser sig inte vid att det är hockey-VM i Globen.

Nu har kampen om Eurovision börjat

Stockholm, Göteborg eller Malmö? Nästa år hålls schalger-EM i Sverige. Nu har en kamp börjat mellan de tre största städerna om att få evenemanget. 1 0 tweets 1 rekommendationer

SVT-chefen Eva Hamilton självsäker. Inför Eurovision i Sverige. 24 9 tweets 15 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 158 28 tweets 130 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen. 11 11 tweets 0 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 163 9 tweets 154 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 25 7 tweets 18 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Foto: Carl Sandin / Bildbyrån

Nystrand på andra plats

Sim-EM. Stefan Nystrand var 24 hundradelar efter fransmannen Frederick Bosquet i finalen på 50 meter fritt.

Grafik: DN

Femårig pojke med pistol sköt ihjäl man

Hotade strypa pojken. En 54-årig man sköts på lördagen till döds av en femårig pojke i en stad i Dominikanska republiken.

Foto: Beatrice Lundborg Lisa Larsons produkter är särskilt populära i Japan.

Leran är livet för Lisa Larson

Lisa Larson må ha passerat 80 men jobbar som aldrig förr. För sin egen skull, och för svensk konstindustris. Hennes keramik finns i en skänk nära dig. 2 0 tweets 2 rekommendationer