Kung Bore regerar - vargavintern fortsätter

Uppdaterad 2010-02-17 00:26. Publicerad 2010-02-16 06:59

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Mössa, vantar och halsdukar lär fylla hatthyllan i var mans hem ett bra tag till. För än släpper inte vinterkylan taget om Sverige. Det blir fortsatt kallt och mer snö, enligt SMHI:s prognoser.

Hela landet ligger inbäddat i ett snötäcke. Likadant ser det ut i våra grannländer Finland och Norge. Även norra Europa täcks av ett snölager och dras med minusgrader, berättar SMHI:s meteorolog Alexandra Ohlsson.

– Det ovanliga med den här vintern är att det varit ihållande kallt under en lång period. Andra vintrar har vi haft lika kallt som nu men kylan har brutits upp med några plusgrader emellanåt med lite mildare luft, säger Alexandra Ohlsson, till DN.se.

Enligt SMHI:s uppgifter har vintervädret varit nära flera rekord den här säsongen. Så djupt som snötäcket växt sig i södra Sverige har det inte varit på tjugo-trettio år. Så lång sammanhållen köldperiod som Växjö haft i år har det inte varit sedan 1947. Och under gångna januari kom temperaturen i Stockholm som allra högst upp på 0,0 grader, så kall har en januarimånad inte varit sedan 1829.

SMHI spår dessutom att kylan fortsätter – troligtvis februari ut. Gör den det, kan vi på många håll räkna årets vinter som den kallaste sedan 1990-talets mitt.

Mot slutet av veckan säger prognosen att termometrarna i Götaland sjunker ner till minus fem grader. I Svealand hamnar de närmre 10 minusgrader och längre uppåt landet gäller 10 till 15 minus, lokalt 20 grader kallt. I norra Lapplandsfjällen kommer temperaturen att ligga på minus 25 grader, med reservation för ännu kallare än så på vissa ställen. Vi kan även vänta oss mer snö i hela landet.

Februari hör traditionellt sett till vintermånaderna. För att det ska vara vår krävs definitionsmässigt en temperatur på över noll grader under sju dygn i sträck.

– Men i år lär nog våren bli lite sen skulle jag tro, säger Alexandra Ohlsson.
Vanligtvis brukar våren nå Svealand och Götaland först i slutet av mars. I södra Sverige tågar våren in lite tidigare och i norr kommer den i slutet av april. Allra längst i norr spricker våren upp i början av maj.

– Det som nu behövs för att det ska bli vår är att det kommer upp mildare luft från söder som brukar följas av ett nederbördsområde med regn. Men det dröjer säkerligen. Kalluften har etablerat sig efter vad vi kan se på våra prognoser.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar. 5 3 tweets 2 rekommendationer

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.”

Foto: DN, Scanpix Sten Nordin (M) låser sig inte vid att det är hockey-VM i Globen.

Nu har kampen om Eurovision börjat

Stockholm, Göteborg eller Malmö? Nästa år hålls schalger-EM i Sverige. Nu har en kamp börjat mellan de tre största städerna om att få evenemanget. 1 0 tweets 1 rekommendationer

SVT-chefen Eva Hamilton självsäker. Inför Eurovision i Sverige. 24 9 tweets 15 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 158 28 tweets 130 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen. 11 11 tweets 0 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 163 9 tweets 154 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 25 7 tweets 18 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Foto: Carl Sandin / Bildbyrån

Nystrand missade guldet

Sim-EM. Stefan Nystrand var 24 hundradelar efter fransmannen Frederick Bosquet i finalen på 50 meter fritt.

Grafik: DN

Femårig pojke med pistol sköt ihjäl man

Hotade strypa pojken. En 54-årig man sköts på lördagen till döds av en femårig pojke i en stad i Dominikanska republiken.

Foto: Beatrice Lundborg Lisa Larsons produkter är särskilt populära i Japan.

Leran är livet för Lisa Larson

Lisa Larson må ha passerat 80 men jobbar som aldrig förr. För sin egen skull, och för svensk konstindustris. Hennes keramik finns i en skänk nära dig. 2 0 tweets 2 rekommendationer