Lågt valdeltagande kan slå mot s

Publicerad 2006-08-30 00:29

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Trots att årets val ser ut att bli mer spännande än på många år riskerar valdeltagandet att bli lika lågt som 2002. Socialdemokraterna och vänsterpartiet riskerar att förlora på lågt valintresse.

Valdeltagandet i riksdagsvalen har stadigt sjunkit sedan början av 1980-talet, och hamnade i förra valet på 80,1 procent. Enligt Synovate Temos mätning av röstbenägenheten bland väljarna inför årets val kommer det att hamna på ungefär samma nivå i det här valet. Institutets så kal-lade röstbenägenhetsindex hamnar i denna första mätning på 79 procent.

Synovate Temo har tidigare mätt röstbenägenheten inför EMU-folkomröstningen 2003 och EU-parlamentsvalet 2004. Då träffade mätningarna rätt på valdeltagandet på en procent när.

Mätningen bygger på en sammanvägning av svaren på tre frågor till de slumpvis utvalda väljarna som handlar om hur många val de röstat i tidigare, hur viktigt man tycker det är att rösta i årets riksdagsval, och hur viktigt det är vem som bildar regering efter valet.

Resultatet visar att 79 procent av väljarna har en hög röstbenägenhet. Men bland de yngre väljarna, i åldern 18-29 år, är intresset betydligt lägre, endast 60 procent.

Mätningen visar också att röstbenägenheten är störst bland dem som sympatiserar med moderaterna, folkpartiet och kristdemokraterna. De kan därmed gynnas med cirka en procent vardera på själva valdagen på grund av att deras sympatisörer går och röstar i högre grad än andra partiers.

De som riskerar att missgynnas är socialdemokraterna och vänsterpartiet. De kan förlora en procentenhet vardera på grund av att deras sympatisörer har låg röstbenägenhet.

Mätresultaten om valdeltagandet är inte inräknad i väljarbarometern, som publiceras härintill.

Synovate Temo har för DN i den här mätningen intervjuat 1.771 personer under perioden den 22-28 augusti.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar. 5 3 tweets 2 rekommendationer

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.”

Foto: DN, Scanpix Sten Nordin (M) låser sig inte vid att det är hockey-VM i Globen.

Nu har kampen om Eurovision börjat

Stockholm, Göteborg eller Malmö? Nästa år hålls schalger-EM i Sverige. Nu börjar kampen mellan de tre största städerna om att få evenemanget. 3 0 tweets 3 rekommendationer

SVT-chefen Eva Hamilton självsäker. Inför Eurovision i Sverige. 24 9 tweets 15 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 158 28 tweets 130 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen. 11 11 tweets 0 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 163 9 tweets 154 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 25 7 tweets 18 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Foto: Carl Sandin / Bildbyrån

Nystrand missade guld

Sim-EM. Stefan Nystrand var 24 hundradelar efter fransmannen Frederick Bosquet på 50 meter fritt. Martina Granström tog brons på 200 meter fjäril.

Grafik: DN

Femårig pojke med pistol sköt ihjäl man

Hotade strypa pojken. En 54-årig man sköts på lördagen till döds av en femårig pojke i en stad i Dominikanska republiken.

Foto: Beatrice Lundborg Lisa Larsons produkter är särskilt populära i Japan.

Leran är livet för Lisa Larson

Lisa Larson må ha passerat 80 men jobbar som aldrig förr. För sin egen skull, och för svensk konstindustris. Hennes keramik finns i en skänk nära dig. 4 0 tweets 4 rekommendationer