En läkare vid lasarettet i Växjö kommer att delges misstanke om mord. Läkaren misstänks ha förkortat en patients liv genom så kallad aktiv dödshjälp. Fallet ska ha inträffat för tre år sedan.
– Mannen är skäligen misstänkt för brottet. Det är den lägsta nivån när en person är knuten till brottsmisstanke, säger åklagaren Johan Henningsson till Smålandsposten.
Läkaren stängdes av från sin tjänst när förundersökningen om mord inleddes i november.
Det var en läkarkollega som i ett brev till sjukhusledningen framförde misstankarna om att en äldre, nära anhörig "fått hjälp på vägen" av Växjöläkaren genom en kaliuminjektion. Brevet lämnades vidare till polisen och ett 20-tal personer har hörts i utredningen. Åklagaren säger till tidningen att läkaren ska delges misstanke om mord vid ett förhör i nästa vecka.