Läkargranskning kan ge dyrare vård

Publicerad 2010-03-13 16:17

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Allt fler vill veta om deras läkare eller tandläkare har blivit prickad för fel i tjänsten. Men uppmärksamheten kan leda till dyrare vård eftersom läkare blir onödigt försiktiga, befarar Sveriges läkarförbund.

– Det finns en risk att man blir rädd för att fatta de slutgiltiga besluten, att man avvaktar och gör fler undersökningar för att hålla ryggen fri. Det kan skapa en fördyrad och rentav sämre vård, säger Eva Nilsson Bågenholm, ordförande i Sveriges läkarförbund.

Antalet frågor till Hälso- och sjukvårdens ansvarsnämnd (HSAN) har ökat från cirka 6.000 för tio år sedan, till drygt 23 000 förra året, enligt statistik som Dagens Nyheter har tagit del av. Människor ringer och mejlar för att få veta om läkare, sjuksköterskor eller tandläkare har blivit anmälda, och om de har fått någon påföljd. Även bemanningsföretag och sjukhus kontrollerar arbetssökande.

Många frågor gäller kirurgi, till exempel plastikoperationer och ögonlaser, men även frågor om husläkare, psykiatriker och tandläkare är vanliga, enligt HSAN.

Att förfrågningarna har ökat under de senaste åren hänger ihop med en allmän trend, där människor har vant sig vid att kunna jämföra till exempel priser på varor och rankningar av hotell innan de gör sina köp, tror Eva Nilsson Bågenholm.

–- Det är visserligen bra med öppenhet. Samtidigt är det viktigt att förmedla att bara för att man har fått en erinran eller varning innebär det inte att man är en dålig läkare. Det är heller ingen kvalitetsstämpel att inte ha fått det, säger hon.

Ett bättre sätt att bedöma kvalitén på vården vore att titta de öppna jämförelser som görs mellan olika vårdenheter, anser Eva Nilsson Bågenholm på Sveriges läkarförbund.

– Ser man att en viss klinik har ett bra kvalitetsresultat, så ger det bättre information än om man tittar på enstaka individer. En klinik med bra resultat har ofta bra läkare och sköterskor. Om man gör de här jämförelserna så innehållsrika som möjligt underlättar det för patienterna att göra ett aktivt val, säger hon.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar. 5 3 tweets 2 rekommendationer

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.”

Foto: DN, Scanpix Sten Nordin (M) låser sig inte vid att det är hockey-VM i Globen.

Nu har kampen om Eurovision börjat

Stockholm, Göteborg eller Malmö? Nästa år hålls schalger-EM i Sverige. Nu börjar kampen mellan de tre största städerna om att få evenemanget. 3 0 tweets 3 rekommendationer

SVT-chefen Eva Hamilton självsäker. Inför Eurovision i Sverige. 24 9 tweets 15 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 158 28 tweets 130 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen. 11 11 tweets 0 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 163 9 tweets 154 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 25 7 tweets 18 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Foto: Carl Sandin / Bildbyrån

Nystrand missade guld

Sim-EM. Stefan Nystrand var 24 hundradelar efter fransmannen Frederick Bosquet på 50 meter fritt. Martina Granström tog brons på 200 meter fjäril.

Grafik: DN

Femårig pojke med pistol sköt ihjäl man

Hotade strypa pojken. En 54-årig man sköts på lördagen till döds av en femårig pojke i en stad i Dominikanska republiken.

Foto: Beatrice Lundborg Lisa Larsons produkter är särskilt populära i Japan.

Leran är livet för Lisa Larson

Lisa Larson må ha passerat 80 men jobbar som aldrig förr. För sin egen skull, och för svensk konstindustris. Hennes keramik finns i en skänk nära dig. 5 0 tweets 5 rekommendationer