Svininfluensan

Landstingspolitiker smet före i kön

Publicerat 2009-11-07 11:56

Varken Kungen eller statsminister Fredrik Reinfeldt får förtur i kön till vaccinering mot svininfluensan. Det får däremot politiker och högre tjänstemän i Uppsala.

Det är Upsala Nya Tidning som skriver att landstingsdirektör Kerstin Westholm erbjudit landstingsråd, politiska sekreterare samt 19 tjänstemän i Uppsala att gå före i kön till vaccination.

Detta trots att Socialstyrelsen redan den 23 juli klargjorde att samhällsviktiga verksamheter utanför vården inte ska få förtur.

- Det har ju förts en debatt om till exempel kungen och statsministern skulle få förtur. Men det har det aldrig varit tal om. Eftersom alla ska vaccinera sig behövs inga sådana prioriteringar av vissa personer, sade Anna-Lena How, presschef på Socialstyrelsen, till TT.

De enda som, vid sidan av riskgrupperna, ska prioriteras är vårdpersonal.

Men oppositionsrådet i Uppsala, Börje Wennberg (S), säger till DN.se att han efter viss tvekan fick ge sig för landstingsdirektörens motiv.

- Landstingen är en demokratiskt uppbyggd organisation, en organisation som alltid måste fungera. I det värsta av scenarier, alltså en fullt utvecklad pandemi, måste man kunna gå emot de regelverk som finns. Vi måste kunna ’gå in och ta över annans rätt’, som det heter på juristernas språk – och det är bara vi politiker som sitter centralt i landstingsstyrelsen kan göra det.

Enligt Börje Wennberg är prioriteringen egentligen densamma som för sjukvårdspersonalen – fast ur ett längre perspektiv.

Även 19 tjänstemän får gå före i kön. Kommentar?

- Det får du fråga landstingsdirektören om. Man jag antar att hon för ett liknande resonemang för dem.

Inte ens Reinfeldt får förtur. Han är väl minst lika viktig som du, om jag får säga så?

- Du får säga så. Han är förmodligen minst lika viktig, men om jag minns rätt har han inga uppdrag när det gäller sjukvård. Det här görs för att sjukvården i Uppsala län ska fungera.

- Det är inte för att gynna mig. Jag är en grånad man som har varit med om både Asiaten och Hong Kong, jag skulle förmodligen inte ens bli sjuk. Det är för att jag ska kunna fullfölja mitt uppdrag.

Även hälso- och sjukvårdsstyrelsens ordförande Ismail Kamil (FP) har vaccinerat sig. Till UNT säger han att inte anser att han gjort något fel:

- Som landstingsråd med ansvar för flera miljarder kronor anser jag att jag tillhör en prioriterad grupp. Jag har dessutom små barn.

Landstingsdirektör Kerstin Westholm försvarar sitt beslut med att all verksamhet måste fungera under en pandemi.

- Viktiga beslut ska fattas och papper undertecknas. Vi har fattat beslutet av säkerhetsskäl. I och med att vi gör så här kan vi säkerställa en fungerande organisation som tryggt kan ta hand om alla riskgrupper.

Ni går emot Socialstyrelsens råd.

- Socialstyrelsen har samma utgångspunkt, att allt ska fungera.

- Vår regionala ledning har bedömt att det är viktigt att ledande politiker och tjänstemän finns i tjänst i en sån här situation.

Läs mer: Så vet du om du behöver söka vård

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

Warner bryter med Spotify

Warner bryter med Spotify

Har artister som REM och Jay-Z. Skivbolaget hindrar nu musiktjänster som Spotify och Last.fm från att spela deras artister. 64

AFGHANISTAN

Döda officerarna hedras i kväll

På Ärna flygplats utanför Uppsala. Kistorna med stoften efter kapten Johan Palmlöv och löjtnant Gunnar Andersson är nu på väg till Sverige. 34

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 166

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner. 17

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

Kvinnorna spelar viktig roll i protesterna. Kvinnorna spelar viktig roll i protesterna.

Dramatisk dag väntas i Iran

Se webb-tv-intervju. Torsdagen är en viktig årsdag, och nya protester kan skaka regimen, säger DN:s korrespondent Nathalie Besèr.

DN:S kulturpris 2010

Och vinnaren är ...

... Noomi Rapace Foto: Anette Nantell

... Noomi Rapace

Noomi Rapace tilldelas DN:s kulturpris för att hon gjort Lisbeth Salander till en gestalt som sätter ett avtryck i hjärtat. Tävlingen avgjord. 37

Läs filmbloggen: Det var dags för en filmkvinna. Grattis Noomi Rapace!

”Fri etablering har gett 120 husläkare”

Majoriteten slår tillbaka om vården i Stockholm. ”Oppositionen plankar vår plan att ändra ersättningssystemet”, säger Birgitta Rydberg (FP). 13

"Nej till fri etablering av vårdcentraler”. De rödgröna presenterade sitt alternativ till Vårdval Stockholm på onsdagen. 50

Är det rätt att stoppa den fria etableringen av vårdcentraler?

Se resultat

OS 2010

Björnen sover i Whistler

50-tal svartbjörnar i OS-området. Emil Jönsson längtar efter att få se en björn — men drömmen lär inte uppfyllas nu heller.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Burkens värde höjs 100 procent.

Burkens värde höjs 100 procent. Panten blir en krona jämt. 38

Skrikare.

På Stan Den fins­ka manskören Huutajat jobbar med kraft och decibel. Skrikare.

Comeback i småbils- klassen.

Comeback i småbils- klassen. Nya Audi A1 med små, snåla motorer i en sportig inramning.

Dyrare biljetter till rymden.

Dyrare biljetter till rymden. När Ryssland får monopol på transporter till ISS. 12