Sexbrottsdömde polischefen

Långt fängelsestraff väntar för Lindberg

Uppdaterad 2010-11-24 09:22. Publicerad 2010-11-24 09:18

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

I dag faller hovrättens dom mot förre länspolismästaren Göran Lindberg. Redan nu står det klart att straffet kommer att bli många år i fängelse för flera grova sexbrott mot flickor och unga kvinnor. Själv erkänner han några fall av sexköp.

För ett år sedan var Göran Lindberg fortfarande en av landets mest uppskattade föreläsare om jämställdhet. Under sin tid som rektor på Polishögskolan och länspolismästare i Uppsala spelade han också en viktig roll för att lyfta fram jämställdhetsfrågorna.
Men han har också fått kritik för att han mest talade om jämställhet och inte ledde det vardagliga polisarbetet.

Den 25 januari i år ställdes allt på ända. Göran Lindberg var på väg till en sexträff med en 14-årig flicka i Falun när han greps. I hans väska fanns diverse sexhjälpmedel som läderband med spännen, sexkläder och munboll.

Flera av hans offer har berättat om hur de först har haft frivilligt dominanssex, men att lekarna sedan urartade. Trots att de grät och bad honom sluta fortsatte övergreppen.

I tingsrätten dömdes han till sex och ett halvt års fängelse. Åklagaren hade yrkat på åtta år, men tingsrätten friade på några punkter, exempelvis åtalspunkten om förberedelse till våldtäkt mot barn.

Chefsåklagare Håkan Roswall har yrkat på åtta års fängelse för Göran Lindberg. De brott han själv har erkänt, sexköpen, skulle högst ge några månaders fängelse.

Men eftersom han fortfarande sitter i häkte kommer straffet att åtminstone bli några års fängelse.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar. 5 3 tweets 2 rekommendationer

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.”

Foto: DN, Scanpix Sten Nordin (M) låser sig inte vid att det är hockey-VM i Globen.

Nu har kampen om Eurovision börjat

Stockholm, Göteborg eller Malmö? Nästa år hålls schalger-EM i Sverige. Nu börjar kampen mellan de tre största städerna om att få evenemanget. 3 0 tweets 3 rekommendationer

SVT-chefen Eva Hamilton självsäker. Inför Eurovision i Sverige. 24 9 tweets 15 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 158 28 tweets 130 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen. 11 11 tweets 0 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 163 9 tweets 154 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 25 7 tweets 18 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Foto: Carl Sandin / Bildbyrån

Nystrand missade guld

Sim-EM. Stefan Nystrand var 24 hundradelar efter fransmannen Frederick Bosquet på 50 meter fritt. Martina Granström tog brons på 200 meter fjäril.

Grafik: DN

Femårig pojke med pistol sköt ihjäl man

Hotade strypa pojken. En 54-årig man sköts på lördagen till döds av en femårig pojke i en stad i Dominikanska republiken.

Foto: Beatrice Lundborg Lisa Larsons produkter är särskilt populära i Japan.

Leran är livet för Lisa Larson

Lisa Larson må ha passerat 80 men jobbar som aldrig förr. För sin egen skull, och för svensk konstindustris. Hennes keramik finns i en skänk nära dig. 5 0 tweets 5 rekommendationer