Muhammedkarikatyrerna

Lars Vilks om hundar och suggor

Publicerat 2007-09-05 16:47

"Kritiken av religionerna måste vara fri. Varför ska islam undantas från kritik som är given för judendom och kristendom?" Konstnären Lars Vilks vill skapa debatt och ska någon lyssna krävs det en "het potatis", säger han till TT.

- Många tror att vi ska ha en snygg debatt, men då är det ingen som är intresserad. Det krävs ett utspel som ställer saken på sin spets. Jag tycker också att det är viktigt att det får en spridning.

Avsikten med hans beramade teckning Muhammed som rondellhund (som i själva verket är flera, publicerade på Vilks blogg) var att få till stånd en diskussion om principer, snarare än om islam, något han fortfarande inte ser som uteslutet.

- Det är klart att perspektivet är sekulariserat, men även det ska få utrymme för sin röst.

Vid sidan av religionskritiken är han intresserad av gränserna mellan yttrandefrihet och kränkningar.

- Var ska de dras? Många säger att yttrandefriheten inte ska utnyttjas i alla sammanhang, utan man ska tänka sig för och ta ett moraliskt ansvar. Det måste man diskutera sig till var de gränserna ska gå, och jag tycker inte de har överskridits här.

Han tycker sig se att muslimer behandlas varsammare än andra religiösa grupper. Det var också ur den tankefiguren som han ritade teckningen Modern kapitaliststinn judesugga, som svar på en retorisk utmaning från SvD:s skribent Ingmarie Froman. Det öppnade för beskyllningar för antisemitism, utöver den islamofobi han redan tillskrivits.

- Judesuggan är kristallklar och gjord i en bestämd situation. Det är ju en parodi på en karikatyr, den är så övertydlig. Jag förstår att själva bilden i ett annat sammanhang blir dynamit. Men jag är inte är någon antisemit. Då hade jag ju inte skrivit den text som hör till om hur muslimer får ge sig på judar på det grövsta sätt utan reaktion därför att man inte vill angripa muslimerna, säger Vilks.

Den provokation eller kränkning han orsakat måste komma förr eller senare, tror han.

- Jag utgår från att det endast är en fråga om när. Att den ska göras är självklart. Undantaget kan ju inte vara särskilt länge. Men tiden var inte mogen. Framför allt handlar det om hur svenska muslimer kan hantera detta, om de är mogna att framträda som företrädare för demokratin.

Sedan han mordhotats har Vilks börjat parafrasera Karl Marx: Historien upprepar sig, först som tragedi, andra gången som fars. Tragedin är då förstås karikatyrstriden i Danmark, som han anser inte förändrat förhållandet mellan muslimer och kristna där. Nu hoppas han på en farsartad utveckling i Sverige. Eftersom han ändå är på resa beskriver han sig nu därför som ett "rörligt mål".

- Jag ser fortfarande på det här med viss sangvinisk (sorglös) inställning, det är lite som en agentfilm. Jag vill tro att vi ska befinna oss där. Så länge vi kan spela en fars så ska vi göra det, för det är nyttigt för saken. Så fort vi börjar ta det här på för stort allvar så stelnar leendena, säger han via mobiltelefon från någon skandinavisk landsväg.

Läs mer: Pakistan är en smitthärd för islamistisk fundamentalism

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

”Fri etablering har gett 120 husläkare”

Majoriteten slår tillbaka om vården i Stockholm. ”Oppositionen plankar vår plan att ändra ersättningssystemet”, säger Birgitta Rydberg (FP). 6

"Nej till fri etablering av vårdcentraler”. De rödgröna presenterade sitt alternativ till Vårdval Stockholm på onsdagen. 39

Är det rätt att stoppa den fria etableringen av vårdcentraler?

Se resultat

DN:S kulturpris 2010

Och vinnaren är ...

... Noomi Rapace Foto: Anette Nantell

... Noomi Rapace

Noomi Rapace tilldelas DN:s kulturpris för att hon gjort Lisbeth Salander till en gestalt som sätter ett avtryck i hjärtat. Tävlingen avgjord. 27

Läs filmbloggen: Det var dags för en filmkvinna. Grattis Noomi Rapace!

Fredrik Risp klar för Blåvitt Foto: Pontus Lundahl / Scanpix

Fredrik Risp klar för Blåvitt

Kontrakt till 31 juli. ”Vad som händer sedan får vi se”, säger IFK Göteborgs sportchef Håkan Mild.

”230 000 omkom” Foto: Ramon Espinosa / AP

”230 000 omkom”

Officiella siffror efter jordskalvet i Haiti. Men den senaste siffran från den haitiska regeringen är inte definitiv. 4

Räddad 28 dagar efter skalvet. Utmärglad och svårt uttorkad, men vid liv.

Blåsta igen Foto: Jose Jordan / 202

Blåsta igen

Vinden stoppar America's Cup. Först blåste det för lite, på onsdagen blåste det för mycket. 2

Recept

Fransk läckerhet

Citronpaj. En pajbotten fylld av len, syrlig citronkräm och på toppen frasig maräng. Oemotståndligt!

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Burkens värde höjs 100 procent.

Burkens värde höjs 100 procent. Panten blir en krona jämt. 30

Skrikare.

På Stan Den fins­ka manskören Huutajat jobbar med kraft och decibel. Skrikare.

Comeback i småbils- klassen.

Comeback i småbils- klassen. Nya Audi A1 med små, snåla motorer i en sportig inramning.

Dyrare biljetter till rymden.

Dyrare biljetter till rymden. När Ryssland får monopol på transporter till ISS. 12