Lex Sara-anmälare får vara anonym

Publicerad 2009-04-19 18:12

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Det ska bli enklare att anmäla övergrepp inom vården. Nu förbereds en lagändring av lex Sarah som innebär att den som anmäler vanvård eller övergrepp får vara anonym.

Socialdepartementet och äldre- och folkhälsominister Maria Larsson (KD) hoppas i och med lagändringen att fler övertramp blir belysta när anmälarna får vara anonyma.

- Skulle det uppstå missförhållanden ska man omedelbart kunna anmäla och åtgärda. Har man en arbetsledning som inte uppmuntrar att en anmälan görs ska man ha möjlighet att göra det anonymt, säger Maria Larsson.

Enligt Socialstyrelsen finns det flera exempel på att lex Sarah-anmälningar inte tas emot eller att de utreds av personer som själva har varit inblandade i händelsen. Larsson hoppas i och med lagändringen att inget ska sopas under mattan.

Varför har det här inte ändrats tidigare?

- Det är väl snarast en fråga att ställa till den förra regeringen. Vi satte i gång ett kvalitetsarbete med många ingredienser och sedan tar det lite tid att få fram ett lagförslag.

Vårdförbundets ordförande Anna-Karin Eklund välkomnar ändringen.

- Det öppnar upp för att fler saker som inte fungerar kommer fram, säger Eklund till TT.

Däremot är det viktigt, anser hon, att det är tydligt vad en anmälan bör innehålla.

- Lex Sarah handlar mycket om bemötandefrågor som inte alltid syns och inte alltid går att mäta. Den individ som drabbas kan kanske inte själv förmedla vad som har hänt. Därför måste den som anmäler vara tydlig i att beskriva händelsen. Om anmälningarna är otydliga går det inte att utreda - och då blir det problem.

Äldreministern säger att just tydligheten är en av sakerna som departementet arbetar med när förslaget till lagstiftningen tas fram.

- Det ska inte vara en skvallermentalitet som vi sjösätter. Det ska handla om missförhållanden i vården och en anmälan som gör det möjligt att följa upp och åtgärda detta, säger Maria Larsson.

Hon påpekar att det även bör vara en återkoppling från tillsynsmyndigheten så man kontrollerar att problemet verkligen blir åtgärdat.

Det står ännu inte klart när den nya lagen om lex Sarah ska träda i kraft.

- Vi hoppas kunna lägga en proposition till riksdagen senast under hösten, säger Larsson.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Telia fortsätter att riva det fasta nätet

”Teknikstrulet löst.” I höstas stoppade Telia Sonera nedmonteringen av fasta telenätet efter massiv kritik. Nu har arbetet dragit igång igen.

Byborna kan ringa igen. Men det hörs inte så bra.

Foto: Arctic and Antarctic Research Institute Press Service / AP

Borrade 4 kilometer till underjordisk sjö

Ryska forskare har efter lång tids borrning nått den underjordiska Vostoksjön, belägen under Antarktis is. I grevens tid, snart blir det kallt. Läs mer.

Fildelare dömd till böter

Nacka tingsrätt. En 25-åring från Värmdö dömdes att betala 6.000 i böter för att ha laddat ned 60 filmer.

Foto: Magnus Hallgren

”Älskar mitt jobb – men rädd om livet”

Kriminalvårdare på Hall: Man är ensam med intagna många gånger. De enda tillfällena då man aldrig är själv är vid visitationer och urinprov.