Staffan Holmgren, m, var en kyrkomötets motionärer som vill att kyrkan ska avstå från vigselrätten när frågan debatterades på onsdagseftermiddagen.
- Det är ingen mänsklig rättighet att bli vigd i Svenska kyrkan. Äktenskapet är för man och kvinna, sa han.
Det förslaget som gudstjänstutskottet har tagit fram säger ja till att homosexuella ska få vigas i kyrkan och att kyrkan behåller vigselrätten.
Lennart Sacredeus, kd, pekade också på att äktenskapet är till för man och kvinna.
- Svenska kyrkan borde lyfta fram värdet av äktenskapet och familjebildning i livslång trohet. Vi måste stå upp för äktenskapet, sa Sacredeus, som påminde om att Alliansen inte gått till val på att förändra äktenskapslagen.
Biskop Caroline Krook i Stockholm, manade till att kyrkans folk måste få tänka, överväga och fundera mer.
- Annars tror jag det finns risk för splittring i kyrkan så vi bör inte vara rädda för en utredning, sa Krook.
Biskop Carl Axel Aurelius från Göteborg, vill också utreda frågan vidare.
- Vi behöver en enklare ordning med registrering och därefter går man till ett kyrkligt bröllop, synagogan eller templet, sa Aurelius.
Erna Arhag, m, varnade för att Svenska kyrkan håller på att förlora vigselrätten och efterföljande talare, Mats Hagelin, m, ville utreda frågan vidare.
Han tillhörde dem som reserverade sig och ville se en vidare utredning av frågan.
När halva talarlistan var avverkad påminde biskop Martin Lind, Linköping, om att det inte finns några teologiska problem med att avskaffa kyrkans vigselrätt.
- Vi måste finna oss i att välsigna samkönade par, sa Lind, som vill utveckla äktenskapsbegreppet.
Olle Burell, s, pekade på att s-gruppen inte tagit ställning i frågan än men att man var för samkönade äktenskap.
- Men vi ska ha en intern demokratisk process, sen ska vi diskutera frågan, sa Burell som yrkade bifall till utskottsförslaget.
Den homosexuella prästen, Anna Karin Hammar, s, från Lund, inledde sitt anförande med att påminna om att Svenska kyrkan inte ska göra skillnad på människor.
- Jag vacklade ett tag om vigselrätten men HBT-personer har behov av Svenska kyrkan som inte gör skillnad på person - betänk det pris som ni vill skyffla under mattan, sa Hammar.
- Jag är socialdemokrat för att jag tror på förändring, sa hon och fick snabbt mothugg av biskop Ragnar Persenius, Uppsala.
Han pekade på att den kristna läran var tvungen att förändras om samkönade äktenskap jämställdes med hetrosexuella äktenskap.
Claes-Bertil Ytterberg, biskop i Västerås, sällade sig till dem som vill bevara vigselrätten inom Svenska kyrkan.
Anders Åkerlund, c, inledde och avslutade debatten. Han sitter i gudstjänstutskottet och sammanfattade med att frågan inte ägs av kyrkomötet utan riksdagen.
- Än har vi olika bilder av var riksdagen kommer att hamna i frågan och jag tror vi bör vänta med ytterligare utredningar till dess att riksdagen fattat beslut, sa han.
Under torsdagen fattar kyrkomötet beslut i frågan.