– Jag fann till min förvåning att det var en glasbit i kycklingen. Det kändes ordentligt i en plomb, men jag tror att både glasbiten och plomben höll.
Hade det inte varit för alla larm om glasbitar i kycklingar hade Jonas Nilsson inte brytt sig så mycket.
– Jag och min fru tyckte inte att det var en så stor sak i sig. Men Kronfågel säger att glasbitarna inte kan hamna i kycklingarna av misstag. Är det sabotage tycker jag att det är för jävligt. Därför ringde vi butiken och de bad oss komma in med glasbiten nästa dag.
Tidigare fynd har bara gjorts i djupfryst kyckling. Nu finns det varken färsk eller fryst kyckling att få hos Coop Extra i Ystad. Det var där Jonas Nilsson och hans fru Eva köpt sin söndagsmat. På måndagen lämnade hon in glasbiten till Coop.
– När hon kom in och visade mig glasbiten blev jag helt förtvivlad, säger föreståndaren Mattias Thulin. Jag beslöt omedelbart att ta bort all färsk kyckling ur kyldiskarna.
Nu ligger det bara stora gula lappar i diskarna som berättar om det inträffade. Glasbiten fanns i en enkilosförpackning med Coops märkning, men den var levererad från Kronfågel.
– Jag tyckte det var lika bra att även plocka bort de lokalt uppfödda majskycklingarna och ekokycklingarna, säger Mattias Thulin.
Han vill inte kommentera händelsen ytterligare, utan hänvisar till Coops centrala ledning.
– De som hittade glasbiten var inte arga eller upprörda, de ville mest bara berätta och upplysa oss om vad som hänt.
I Ystad ligger Coop Extra vägg i vägg med Ica Kvantum. Där ligger den färska kycklingen från Kronfågel kvar i kyldiskarna.
– Vi följer de rekommendationer vi får från Ica centralt, säger butikschefen Christian Rangbo. Vi är ständigt uppkopplade och det tar bara minuter från ett centralt beslut tills vi plockat bort allt.
Bland Icas kunder i Ystad fanns ingen större oro över glasbitarna som hittats i kyckling.
– Men förra veckan var det många som var här och lämnade tillbaka fryst kyckling, säger Christian Rangbo. Det är för jävligt, det som pågår. Man vet inte hur man ska skydda sig.
– Men vi har blivit mer vaksamma ute i butiken. Det här senaste kan mycket väl vara ett verk av en copycat, någon som vill hänga på och göra likadant. Den färska kycklingen är förpackad i övertryck, så vi känner efter på varje paket att ingen stuckit hål på det.
– Det här handlar om mycket mer än kyckling, det gäller hela konsumentsäkerheten. Risken är att det sprider sig till andra varor.
Jonas Nilsson åt bara upp sin måltid till hälften.
– Och det dröjer nog ett tag innan jag äter kyckling igen.