Man lomhörd efter blixtnedslag i villa

Publicerad 2009-07-03 13:09

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Blixten slog ner i en fristående villa utanför Gamleby, norr om Västervik. Enligt polisen kom ett eldklot ut från en el-kontakt.

Enligt räddningstjänstens insatsledare i Västervik utvecklades ingen brand efter blixtnedslaget.

- Hur allvarligt skadad mannen är vet vi inte, säger Thomas Grauers, insatsledare vid räddningstjänsten, till DN.se.

Det var en så kallad kulblixt som träffade mannen i samband med blixtnedslaget i villan.

Larmet om nedslaget kom till SOS klockan 12.50.

- Såvitt jag vet träffades en man av blixten. Enligt uppgifter från räddningstjänsten blev han lomhörd. Sedan fick han tillbaka hörseln efter ett tag men ska föras till sjukhus eftersom han kände av hjärtat, säger Alf Jacobsson, länsvakthavande befäl vid Kalmarpolisen till TT.

SMHI har utfärdat en klass 1-varning för stora delar av Mellansverige. Under eftermiddagen och kvällen finns det risk för kraftiga åskoväder på flera platser.

Strax efter lunch på fredagen hade delar av Jönköpings län, Sjuhärad och Östergötland drabbat av åskskurar.
- Vi har utfärdat en varning för hela Svealand och även för Östergötland. Det kan komma rikligt med nederbörd på vissa platser, säger meteorolog, Linnea Rehn, vid SMHI i Norrköping, till DN.se.

Åskan och kraftigt regn drabbar väldigt lokalt och kommer att fortsätta under kvällen och lördagen.
- Det blommar upp på flera stälen men försvinner senare under natten, säger Linnea Rehn.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Tomas Alfredsons film prisad

Spionthrillern ”Tinker, Tailor, Soldier, Spy” fortsätter att hyllas. På Bafta-galan i London blev det två utmärkelser. Läs mer.