Den 55-årige mannen höll på att renovera ett kafé i centrala Malmö när han sköts i huvudet.
Mannen avled senare av sina skador.
Polisen har inte gripit någon misstänkt.
Polisen fick larm om skottlossningen på Falsterbogatan klockan 13.17 på tisdagen.
– Då skulle händelsen ha inträffat några minuter tidigare, säger Marie Persson vid polisens länskommunikationscentral till TT.
– Vi kom dit, säkrade lokalen och så kunde ambulanspersonalen gå in.
Den skjutne mannen kördes med ambulans till Skånes universitetssjukhus i Malmö. Hans skador var livshotande och han avled på kvällen.
Mordoffret var inte känt av polisen sedan tidigare.
Enligt vittnesuppgifter till polisen kom två maskerade män in i kafélokalen, där två män jobbade med en renovering. En dispyt uppstod, rapporterar SVT:s Sydnytt.
– Ena mannen drar fram en pistol och skjuter en av hantverkarna i huvudet, säger yttre befäl Thomas Paulsson till Sydnytt.
Flera skott avlossades innan de två männen lämnade lokalen. Den man i 30-årsåldern som renoverade lokalen tillsammans med den skjutne mannen chockades svårt, men kunde larma polisen.
Polisen hade sent på tisdagskvällen inte gripit någon, men har signalement på de misstänkta och är intresserad av observationer som gjorts vid brottsplatsen.