Det visar en prognos som Smittskyddsinstitutet gjort i samarbete med Socialstyrelsen.
Prognosen bygger på en simulering där Sveriges befolkning med hjälp av registerdata från Statistiska centralbyrån kopplats samman i ett enda stort socialt nätverk. Smittskyddsinstitutet har räknat med fyra möjliga scenarier. Antingen att vaccineringen kommer i gång snabbt eller sent – respektive om smittspridningen blir mild eller mer aggressiv.
Men även i den bästa av världar, det vill säga om vaccineringen kommer i gång snabbt och smittspridningen blir mild, kommer fler än 400.000 svenskar att smittas av den nya influensan, visar simuleringen.
– Om vi har extrem tur kan det bli färre och om vi har otur kan det bli betydligt fler, säger Anders Tegnell, chef för smittskyddsenheten på Socialstyrelsen.
I detta scenario har Smittskyddsinstitutet räknat med att vaccineringen ska komma i gång redan två dagar efter att de första doserna anlänt till Sverige.
– Det kanske är lite väl optimistiskt, men den borde kunna vara i gång efter åtminstone tre eller fyra dagar, säger Anders Tegnell.
Om smittspridningen däremot blir mer aggressiv och vaccineringen kommer i gång först senare, kommer drygt fem miljoner svenskar att smittas.
Syftet med studien var dock inte att ta reda på hur många som kommer att smittas utan om vissa grupper eller regioner bör få vaccin före andra, som skolbarn eller storstadsregioner.
– Det har funnits sådana teorier, men den här simuleringen visar tydligt att så inte är fallet. I stället visar den att det viktiga är att komma i gång med vaccineringen så snabbt som möjligt, säger Anders Tegnell.
Jämfört med övriga länder i Europa är antalet smittade i Sverige hittills lågt. Men enligt Annika Linde, statsepidemiolog på Smittskyddsinstitutet, kommer denna siffra att ändras dramatiskt efter sommaren. Kulmen väntas nås i slutet av hösten.
En ”vanlig” influensasäsong smittas mellan 2 och 15 procent av befolkningen, beroende på typ av virus. Men eftersom svininfluensan är helt ny väntas antalet smittade i höst bli betydligt större.
– Om vi inte vaccinerar oss räknar vi med att mellan 20 och 40 procent kommer att smittas, säger Annika Linde.
På måndagen sade Marie-Paul Kieny, chef för WHO:s vaccinforskning, att ett vaccin mot svininfluensan bör vara klart redan i september och att alla länder måste vara redo att skydda sig.