Många nior skrev bort sig på matten
Publicerat 2008-12-15 14:41
Många elever har svårt med matten. Det märktes även i de ämnesprov som niondeklassarna skrev i våras: 16,5 procent av eleverna klarade inte godkänt-nivån i matteprovet.
Pojkarna klarade sig något bättre än flickorna, med 15,4 procent underkända jämfört med flickornas 17,6 procent. I de två andra provämnena var flickorna bättre.
Skolverkets statistik visar att svenska var det provämne som gick bäst, med nästan 97 procent som fick minst godkänt. Engelskan gick nästan lika bra: drygt 96 procent klarade målet.
Skolverket har också samkört elevresultaten med föräldrarnas utbildningsbakgrund. Resultaten visar att de högutbildades barn har större chans att få godkänt.
Sambandet syns tydligast i matematik, konstaterar Skolverket i ett pressmeddelande. Av de högutbildades barn klarade 91 procent matteprovet, jämfört med 65 procent av de lågutbildades barn.
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Beställ linser enkelt på LensWay.se!
Välkommen till Nordens största kontaktlinsbutik på Internet! Handla säkert med snabba leveranser...
-
Linser på nätet
Marknadens populäraste linser och alltid med lägsta pris-garanti.
-
Billiga linser här!
YourLenses är din linskontakt på nätet. Vi garanterar dig det lägsta priset. Linser blir helt...












