Många oskyldiga på polisens spaningslistor

Publicerad 2009-08-05 00:01

Foto: Jonas Ekströmer

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Polisens spaningsregister innehåller en mängd personuppgifter om oskyldiga anhöriga som nu säljs i den undre världen. Datainspektionen ser allvarligt på det inträffade och överväger en egen utredning. Till årsskiftet vill polisen kunna utöka sina register ytterligare.

– Det kommer alltid att finnas personer i våra register som inte ska finnas där. Sedan måste man väga det mot vårt uppdrag om att förhindra brott, säger Tommy Hydfors, biträdande rikskriminalchef och ordförande i Operativa rådet som leder projekt Alcatraz.

Datainspektionen är tillsynsmyndighet för polisens underrättelseregister och reagerade starkt på nyheten om en eventuell läcka.

– Det här är integritetskränkande uppgifter och det blir extra känsligt när det gäller anhöriga och personer som inte är misstänkta för brott. Att de hamnar i orätta händer överensstämmer inte med våra föreskrifter, säger Nicklas Hjertonsson, jurist vid Datainspektionen.

Enligt honom kan händelsen bli föremål för utredning.

– Det kan absolut bli ett ärende för oss när vi får vet mer om vad som har kommit ut och hur, säger han.

De handlingar som läckt innehåller bland annat fotografier, uppgifter om pass och körkort samt alternativa bostadsadresser och fordon som används av de markerade personerna. Även barn, föräldrar och syskon listas ofta, inte sällan med telefonnummer, hemadress och fordonsinformation. Mer avlägsna relationer som före detta styvföräldrar, mor- eller farföräldrar och syskons partners förekommer också. Flickvänner och eventuella flickvänner figurerar ofta, ibland fler än en.

På Stockholms länskriminal vill man inte spekulera i huruvida den läckta informationen utgör någon fara.

– De som möjligen skulle lida skada av det här är de som omnämns och har anknytning till de kriminella, men vi har inga indikationer på att så skulle vara fallet, säger Stockholmspolisens presstalesman Ulf Göranzon.

Justitiedepartementet arbetar med en ny lag om behandling av personuppgifter i polisens brottsbekämpande verksamhet. Polisen vill bland annat få möjlighet att utöka sina register och vidga samarbetet mellan de olika myndigheterna.

Stockholmspolisens förundersökning av hur de hemliga uppgifterna läckt pågår fortfarande.

– Det är en datafil som har kommit ut genom ett brott och ingen anställd inom polisen är misstänkt, säger Ulf Göranzon.

Polisen beslutade tidigare i somras att förlänga projekt Alcatraz. Även den satsningen berörs av den nya lagen.

– Vi vill utöka samarbetet med exempelvis Skatteverket, som har mycket annan sekretessbelagd information, säger Tommy Hydfors på rikskriminalen.

Ökar inte risken för att information läcker ju fler som har tillgång till den?

– Jo, visst är det så. Men det ansvaret är upp till varje enskild myndighet och vi måste ju lita på varandra.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Jonas Ekströmer / Scanpix

Just nu: Följ den andra deltävlingen

Bara att kapitulera – Melodifestivalens andra deltävling är igång. DN.se rapporterar direkt när kända och mindre kända tar ton. Fullt drag i Götet.

Nykomlingarna ser fram emot tävlingen. Mimi Oh: ”Otroligt stort att slängas in i det här”.

DN:s Hanna Fahl: Twitter gör tv till ett sällskapsmedium i realtid.

Fahl festivalbloggar. Direkt från vimlet och minglet i Göteborg.

Foto: AP

När McDonalds bet sig rejält i svansen

Indragen reklam. McDonalds försökte tona ned farorna med friterad kyckling. Det gick inte så bra. Man fick rejält med skäll.

Foto: TG5 / AP

Video: Kaptenen oberörd när ”Costa Concordia” gick på grund

En videoinspelning inifrån bryggan i det olycksdrabbade italienska fartyget ”Costa Concordia” har nu offentliggjorts. Se webb-tv.

Sportlov med hög lavinfara

Ny form av prognoser. Den första sportlovsveckan inleds med betydande lavinfara i en stor del av fjällen. Störst är risken i Vindelfjällen och Tärnafjällen.