Styckmordet på Catrine Da Costa

Många punkter när styckmål tas om

Publicerad 2009-11-30 18:17

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

För första gången sedan år 1991 prövas nu det gamla styck­målet i domstol. Den här gången är det inga demonstrationer utanför rättssalen, utan en liten skara åhörare, där de flesta är övertygade om att ”allmän­läkaren” och ”obducenten” är oskyldiga till allt de har anklagats för.

Det är två diskreta herrar som tar plats i rättssalen i Attunda tingsrätt. Allmänläkaren har nyss fyllt 60 år. Obducenten är 55 och måste ha särskild utrustning för att följa förhandlingarna. Efter att ha anklagats för styckmordet försökte han ta sitt liv och blev då svårt hörserskadad.

Frågan domstolen ska ta ställning till är om de två männen har rätt till skadestånd, runt 40 miljoner. Deras ombud, advokaterna Carl-Johan Vahlén och Kajsa Blomgren menar att staten genom en mängd fel och försummelser orsakat skador som har gjort att de inte har kunnat fungera i arbetslivet eller i samhället.

Bortsett från den ekonomiska ersättningen hoppas männen på att bli rentvådda från anklagelserna om att ha varit inblandade i styckningen av Catrine da Costa. En annan advokat, Anders Frigell, planerar att lämna in en ny resningsansökan åt dem i början på nästa år.

Skadeståndsmålet blir en lång och detaljrik genomgång av allt som hände efter sommaren 1984, då kvarlevorna efter 27-åriga Catrine da Costa hittades i plastsäckar i gränstrakterna mellan Solna och Stockholm.

Advokat Kajsa Blomgren går igenom hela fallet kronologiskt och tar upp alla punkter där fel ska ha begåtts. Ibland rör det små detaljer, som att vissa vittnen inte förhördes av polisen. Ibland gäller det allvarligare saker, exempelvis att rättsläkaren Jovan Rajs fick skriva utlåtande i ärendet, samtidigt som han var handledare åt obducenten och dessutom hade uttalat sig om sin egen övertygelse i fallet.

Totalt handlar det om drygt 150 fel som advokaterna ska räkna upp under de kommande dagarna. Sedan ska staten, företrädd av före detta chefsrådman Ingvar Gunnarsson, ge sin syn.

– Jag kan inte säga än hur jag ska lägga upp det, men jag tycker att anklagelserna är svepande, säger Ingvar Gunnarsson till DN.

Rättegången ska enligt planerna avslutas dagen före julafton. Under den tiden ska 20 vittnen höras.

Läs mer: Styckmålet åter upp i domstol

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

FN-kritik efter den blodiga massakern

Även Ryssland står bakom uttalandet. Efter söndagskvällens möte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”.

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 20 5 tweets 15 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar prickas i rapport

Engström kritiseras hårdast av KU. Även infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: AFP Apples vd.

Manliga chefer bedöms hårdare

Ny studie. Män som har chefspositioner och som begår misstag bedöms hårdare än sina kvinnliga kollegor.

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 26 4 tweets 22 rekommendationer

Foto: Alamy

Grannar klagar: Gödseln luktar skit

Flera klagomål till miljökontoret. Nu har Lantbrukarnas riksförbund gått in som medlare för att undvika osämja i grannskapet i Dalarna. 5 5 tweets 0 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan