82 procent av de sörmlänningar som finns i riskgrupperna är vaccinerade mot svininfluensa. Enligt ett pressmeddelande från landstinget i Sörmland har "vaccinationen gått över förväntan".
Totalt 34.935 sörmlänningar i riskgrupperna har vaccinerats under de tre senaste veckorna. Landstinget pekar ut fyra orsaker till att vaccinationskampanjen gått så smidigt.
Till att börja med gick landstinget i Sörmland som första landsting ut med erbjudande om att vaccinationen skulle vara gratis för alla. De flesta andra landsting inväntade ett beslut från SKL - Sveriges kommuner och landsting.
I Sörmland valde landstinget att koncentrera alla vaccinationer till en lokal i varje kommun iställa för att sprida ut ansvaret för vaccinationsverksamheten.
Det digitala journalsystemet inom primärvården och på sjukhusen har gjort att alla personer i riskgrupperna kunnat få en personlig inbjudan till vaccination.
Administrationen inom landstinget gjorde der fyra månader en kraftsamling för att förbereda höstens vaccinationskampanj.