Skottattentaten i Malmö

”Många vågar inte gå ensamma”

Uppdaterad 2010-10-22 07:20. Publicerad 2010-10-22 06:45

Foto: Lennart Månsson

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

MALMÖ. . I förra veckan blev Basi Hassan, en 47-åring av somalisk härkomst, nedskjuten på en busshållplats i Malmö. Nu växer oron bland hans landsmän för att de till synes oförklarliga attentaten mot invandrare i Malmö ska fortsätta.

Jama Osman Ismail, ordförande i Somalilands förening i Malmö, säger att det finns likheter mellan det tidiga 90-talets invandrarfientlighet och dagens. Att det nu också dras paralleller till lasermannen skrämmer honom.

– Jag överväger starkt att sluta köra taxi. Det är inte säkert längre, säger han.
När några av medlemmarna i föreningen gick hem efter onsdagens samling i föreningslokalerna på Hårds väg i Rosengård gick de två och två.

– Många är rädda och vill inte gå ensamma efter det som har hänt, säger Abdihakim Aden Ali, föreningens sekreterare.

Den senaste veckan har två svarta män utsatts för närmast identiska attentat, de har skjutits ner bakifrån på busshållplatser efter mörkrets inbrott. Det är två av mellan tio och femton attentat som Malmöpolisen kategoriserar som oförklarliga.

Basi Hassan, som kom från Somalia för tre år sedan, är ett av offren. Han har besökt lokalen i Rosengård vid flera tillfällen och föreningen gör nu sitt bästa för att stötta honom.
Abdihakim Aden Ali säger att det som hänt är mycket oroande.

– Vi säger till våra medlemmar att de ska vara försiktiga, och om de ser något misstänkt ska de kontakta polisen, säger han.

Det finns cirka 3.000 somalier i Malmö och det är en av de snabbast växande invandrargrupperna. Föreningen i Rosengård har 400 medlemmar, men når över 1.000 med sin verksamhet.

Mahad Jama kom till Sverige 1992 och har bott i Rosengård från och till de senaste åren.
Han är utbildad flygtekniker men jobbar nu för Somalilands förening. Han säger att han inte vet vad han ska tro om bakgrunden till dåden.

– Du vet, det kan vara en psykiskt störd person, men det kan lika gärna vara några ungar som vill testa sina vapen. Att köpa ett vapen i Malmö är som att köpa godis, säger han och förklarar att det inte bara är invandrare som är oroade över säkerheten i staden.

– Alla känner sig osäkra. Du är inte ens säker när du åker bussen till jobbet, säger han.

Mahad anser att attityden mot invandrare generellt har hårdnat.

– Man hör folk mer öppet tala om att invandrare borde kastas ut och att de lever på de skatter som ”svenskarna” betalar. Folk kanske tyckte så tidigare också, men de sade det inte rent ut på samma sätt, säger Mahad.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

FN-kritik efter den blodiga massakern

Även Ryssland står bakom uttalandet. Efter söndagskvällens möte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”.

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 20 5 tweets 15 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar prickas i rapport

Engström kritiseras hårdast av KU. Även infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: AFP Apples vd.

Manliga chefer bedöms hårdare

Ny studie. Män som har chefspositioner och som begår misstag bedöms hårdare än sina kvinnliga kollegor.

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 26 4 tweets 22 rekommendationer

Foto: Alamy

Grannar klagar: Gödseln luktar skit

Flera klagomål till miljökontoret. Nu har Lantbrukarnas riksförbund gått in som medlare för att undvika osämja i grannskapet i Dalarna. 5 5 tweets 0 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan