Masserande tjuvar stal från gamla i Göteborg

Publicerad 2010-09-07 22:11

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

De gamla kvinnornas fötter och händer smordes med salva av bedragare som påstod sig komma från hemtjänsten. Samtidigt försvann deras värdesaker.

Det var ett förslaget förfarande som ett antal personer praktiserade i Göteborg på tisdagen.

De hade letat upp kvinnor i mycket hög ålder, en 96-åring och en 98-åring, och tog kontakt under falska förespeglingar.

– Ett utstuderat och förmätet tillvägagångssätt, säger polisens presstalesman, Ulla Brehm.

Första kvinnan som drabbades var 96-åringen, som bor i centrala Göteborg.

Hon fick ett telefonsamtal från en kvinna som sade att hon ringde från vårdcentralen och att någon skulle komma och smörja hennes händer med salva.

En man kom, han släpptes in och när han gått var kvinnans ringar borta liksom andra värdesaker.

Några timmar senare ringde tre personer på hos en 98-åring i Kortedala och sade att de var från hemtjänsten. Medan en av dem smorde in hennes fötter plockade de andra till sig värdesaker.

Men ett vittne hade sett när trion tog sig in och anade att något var fel och ringde polisen. En patrull kom och de tre kunde tas på bar gärning.

Nu sitter de i förhör, misstänkta för grov stöld.

– Det går naturligtvis inte att utesluta ett samband mellan de bägge händelserna, säger Ulla Brehm.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

FN-kritik efter den blodiga massakern

Även Ryssland står bakom uttalandet. Ett enigt säkerhetsråd fördömde efter söndagens krismöte Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 3 0 tweets 3 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 20 5 tweets 15 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar prickas i rapport

Engström kritiseras hårdast av KU. Även infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: AFP Apples vd.

Manliga chefer bedöms hårdare

Ny studie. Män som har chefspositioner och som begår misstag bedöms hårdare än sina kvinnliga kollegor.

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 26 4 tweets 22 rekommendationer

Foto: Alamy

Grannar klagar: Gödseln luktar skit

Flera klagomål till miljökontoret. Nu har Lantbrukarnas riksförbund gått in som medlare för att undvika osämja i grannskapet i Dalarna. 5 5 tweets 0 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan