Kvinnomordet i Falun

Mats Alm åtalad för mord

Uppdaterad 2010-03-24 08:57. Publicerad 2010-03-23 07:54

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Osämja om ett planerat bröllop och ekonomisk vinning fick den 34-årige Falubon Mats Alm att döda sin sambo Linda Chen, 32. Det tror åklagaren Nicklas Eltenius som på tisdagen åtalade mannen för mord.

Åklagaren vill i första hand ha Mats Alm fälld för mord, i andra hand för dråp och i tredje hand för vållande till annans död. Han åtalar Alm även för brott mot griftefrid.

Åtalet är det rättsliga efterspelet till planerna på ett bröllop som av allt att döma spårade ur och slutade i en tragedi.

Enligt åklagare Nicklas Eltenius bygger åtalet på en serie indicier som tillsammans är så starka att han räknar med en fällande dom. Han säger att Mats Alm under ett förhör i höstas var beredd att erkänna mordet.

Nicklas Eltenius hävdar att Mats Alm dödade den två år yngre Linda Chen kring den 1 augusti i fjol. Det var då som Alm anmälde sin sambo försvunnen. En vecka senare skulle paret gifta sig. Präst och kyrka var bokade.

Åklagaren anser att Mats Alm kan ha haft två tänkbara motiv för att döda Linda Chen.

– Mannen skulle göra stor ekonomisk vinning genom livförsäkring och testamente av kvinnans död. Bristerna i planeringen för bröllopet tyder på att giftermålet aldrig skulle äga rum, säger Nicklas Eltenius.

En dryg månad efter försvinnandet försvann också Mats Alm. Han uteblev från flera polisförhör. I mitten av september dök han upp, brännskadad och förvirrad på riksväg 80 mellan Falun och Rättvik. Han greps och berättade en historia som åklagaren betraktar som lögn. Mats Alm sade att han kidnappats i bostaden av två okända män, drogats och gömts i bagageluckan på en bil i flera dagar. Han släpptes i skogen intill sin döda sambo.

Nicklas Eltenius anser sig ha flera bevis som slår hål på Mats Alms uppgifter.

Bland bevisen är några fynd som polisen gjort i ett uthus intill Alms föräldrars bostad utanför Bollnäs.

– I uthuset fanns en dator och en kamera. I kameran fanns bilder tagna i Stockholm den 16 september, det vill säga under den tid 34-åringen säger sig ha blivit bortförd, säger åklagare Nicklas Eltenius.

En av bilderna visar Mats Alm i Stockholm. Polisen har konstaterat att Alm gjort sökningar i sin dator på nyheter om honom själv och om sambons försvinnande.

– Han har också sökt på olika färdmedel över hur han skulle ta sig hem utanför Bollnäs och till fyndplatsen, fortsätter åklagaren.

Polisen har också kunnat följa hur Mats Alm kopplat upp sig via sin dator och hur han köpt surftid med ett kontantkort, allt under den tid då han säger sig ha varit kidnappad och drogad.

Enligt åklagaren är det inte klarlagt var Linda Chen dödades och det anses mindre troligt att hon bragtes om livet på den plats där hon hittades.

– Mordplatsen är någonstans i Dalarna, förklarar Eltenius.

Rättegången börjar på måndag.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar. 11 3 tweets 8 rekommendationer

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.” 1 0 tweets 1 rekommendationer

Även ett av barnbarnen dog

Drunkningsolyckan vid Sätrabadet. En farmor dog när hon försökte rädda sina två barnbarn. Den minste pojken avled senare på sjukhus.

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix Commander Crowe sprang hem tre miljoner kronor.

Commander Crowe vann

Elitloppet. Commander Crowe vann sedan Christophe Martens kört till ledning med ett varv kvar.

Foto: AFP

Vem kammar hem kvällens Guldpalm?

I kväll delas det prestigefyllda filmpriset Guldpalmen ut i Cannes. Men vilka är egentligen de starkaste kandidaterna? DN.se frågade filmdoktorn.

Slaganfall och scouter. De strider om priset.