Klimatet

Mer regn att vänta

Publicerat 2007-07-25 11:03

Sommarvädret i Europa har hittills präglats av högtryck i söder och lågtryck i norr. De har fastnat i det läget, menar SMHI, som tror att de kommer att ligga kvar så ett tag.

Vore det inte bra om Sverige och Storbritannien kunde få lite av södra Europas solsken? Och om norra Europas regnväder kunde släcka skogsbränder i söder? Men så blir det inte. I alla fall inte den närmaste tiden.

- Ibland har det tendens att bli ett fastlåst läge med högtryckens och lågtryckens placering. Ibland låser ett högtryck fast sig och når upp till Skandinavien, men vissa år är det som nu. År 2000 fanns det heller inget slut på lågtrycken, säger Sten Laurin, meteorolog på SMHI.

Många av lågtrycken har denna sommar gått över södra delen av landet, medan Norrland fått mer solsken. De flesta lågtrycken har mattats av innan de har nått Sveriges norra delar.

- Lågtrycken lever sitt eget liv. Så småningom tappar de farten, säger Sten Laurin.

De närmaste tio dygnen ser det inte ut att bli några skillnader. Nya lågtryck kommer in över brittiska öarna och fortsätter in mot Sverige. Mer regn att vänta alltså.

- Varmluften är ju emellanåt uppe och nosar vid södra halvan av Tyskland, och i Polen. För att högtrycken ska orka upp så måste lågtrycken ta en annan bana. Förra sommaren gick lågtrycken upp norr om Sverige, och då hade vi istället varmt under en längre tid.

Enligt Sten Laurin är det här en ganska vanlig svensk sommar. Extremerna finns på andra håll.

- Det är så stor variation från år till år. Dåliga somrar har man ju sett förr, nu har det ju varit hygglig värme i alla fall, säger han.

Läs mer: Snabbguide: Så funkar växthuseffekten

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 99

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner.

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 2

SL: "Väldigt beklagligt". Svårt att övervaka tunnelbanespår automatiskt.

Äldste brodern Elm. Foto: Scanpix Äldste brodern Elm.

Målsuccé för David Elm

Spelade 90 minuter. David Elm stod för mål och målgivande pass i segermatchen mot Burnley. 2

Misstanke om tjuvjakt på varg

Höljes i Värmland. Blod, pälsrester, spillning - och skoterspår hittade. 41

Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste. Foto: Alexander von Sydow Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste.

Maria Wetterstrand utsedd till Sveriges miljömäktigaste 2010

Lyft in frågorna. Alliansministrar mindre framgångsrika på årets lista. 63

Teknik

Atomur kan ge bättre GPS

Är dubbelt så exakt som tidigare klockor. Det kan sikt leda till mycket bättre och mer exakta GPS-tjänster.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 61

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 11

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.