Foto: Pontus Lundahl/Scanpix

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Midsommar i siffror

Publicerad 2011-06-24 08:12

Var tredje svensk tycker att sillen eller potatisen är viktigast på bordet.

32 procent tycker att sill är viktigast på midsommarbordet, lika många anser att färskpotatisen är mest betydelsefull.

22 procent anser att jordgubbar är det mest midsomriga att äta.

50 procent uppger att de bara kommer att köpa mat till firandet.

14 procent säger att de kommer att passa på att köpa något nytt klädesplagg.

28 procent handlar festmaten dagen före midsommar.

58 procent tycker att mid­sommar är lika viktigt nu jämfört
med förr.

Källa: HUI:s (Handelns utredningsinstitut) webbundersökning  där 1 030 personer har svarat på frågor om sina konsumtionsvanor i samband med midsommar.

Midsommarfirandet har gamla anor i Norden, men det är svårt att finna historiska fakta om dagen. De äldsta skriftliga källorna är de isländska kungasagorna från 1200-talet, där man kan läsa följande om Olav Tryggvason: ”Han avskaffade offerölen och satte i stället med folkets instämmande högtidsöl vid jul, påsk, midsommar och Mikaeli.” Ölet var redan då den stora festdrycken. I Sverige dricks det nu mer öl vid midsommar än under någon annan högtid. Uttrycket att dricka Johannisöl har anknytning till Johannesdagen, som i sin tur syftar på Johannes döparens födelsedag den 24 juni. Dagen före, den 23 juni, var fram till 1952 midsommarafton.

För att bättre passa in i arbetsveckan bestämdes det 1953 att midsommaraftonen alltid skulle firas på en fredag och helgen är nu rörlig mellan den 20 och 26 juni.

Majstången kom som ny sed till Sverige från Tyskland någon gång i slutet av medeltiden. De tidigaste avbildningarna av majstänger finns i Erik Dahlbergs ”Suecia antiqua” utgiven på 1600-talet. Majstängerna där liknar inte dagens vanligaste typ med kors och kransar. I stället hänger de stora kransarna runt en påle.

Källa: Nordiska museet

Läs mer: Storhelgen som finns för att alla ska få dansa

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

FN-kritik efter den blodiga massakern

Även Ryssland står bakom uttalandet. Ett enigt säkerhetsråd fördömde efter söndagens krismöte Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 3 0 tweets 3 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 20 5 tweets 15 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar prickas i rapport

Engström kritiseras hårdast av KU. Även infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: AFP Apples vd.

Manliga chefer bedöms hårdare

Ny studie. Män som har chefspositioner och som begår misstag bedöms hårdare än sina kvinnliga kollegor.

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 26 4 tweets 22 rekommendationer

Foto: Alamy

Grannar klagar: Gödseln luktar skit

Flera klagomål till miljökontoret. Nu har Lantbrukarnas riksförbund gått in som medlare för att undvika osämja i grannskapet i Dalarna. 5 5 tweets 0 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan