Minkfarmer kollade efter larm

Uppdaterad 2010-08-13 17:53. Publicerad 2010-08-13 13:04

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Efter Djurrättsalliansens larm om vanskötta minkar har flera länsstyrelser ryckt ut för att kontrollera minkfarmer. Även om man hittat brister på i stort sett alla anläggningar finns det inget som tyder på någon utbredd vanvård, uppger de länsstyrelser TT talat med.

I tisdags fick Jordbruksverket och länsstyrelserna i uppdrag att snabbgranska situationen på landets minkfarmer. På fredagen hade man kontrollerat ungefär 40 procent av anläggningarna.

– Vi kan inte riktigt hålla med om att Djurrättsalliansens bild är korrekt, säger Liisi Johansson, tillförordnad chef för kontrollsektionen på länsstyrelsen i Västra Götaland.

Där har man besökt 11 anläggningar och sammanlagt hittat 30 skadade djur. Inspektörerna hittade inte heller några alarmerande mängder döda djur.

– Vår slutsats är att de allra flesta uppfyller djurskyddslagens krav. Alla får inte guldstjärna, men vi har inte sett några allvarligare brister, säger Liisi Johansson.

I Skåne har 4 av totalt 8 minkfarmer fått påhälsning.

– Det fanns brister, men de var inte så allvarliga att vi planerar några direkta åtgärder mot företagen, säger Ola Svensson, tillförordnad chef för djurskydds- och veterinärenheten på länsstyrelsen i Skåne.

Två av farmerna var enligt honom mycket välskötta. Bara hos ett av företagen hittades djur med bitskador, något dött djur och mindre brister i utgödslingen.

I Blekinge, landets minkfarmstätaste län med cirka 35 uppfödare, var man under fredagen fortfarande i full gång med sina kontroller.

– Jag har inte satt mig med djurskyddshandläggarna och summerat läget, men de har inte sett något oerhört alarmerande. Men visst hittar man lite skavanker på en del minkar, säger Ingrid Lovén, tillförordnad avdelningschef på länsstyrelsen i Blekinge.

Om situationen överlag hade varit så illa som Djurrättsalliansen hävdar borde det ha kommit till myndigheternas kännedom, menar Leif Denneberg, chefsveterinär på Jordbruksverket.

– Samtidigt visar en del av de här bilderna uppenbara brott mot djurskyddslagstiftningen. Det finns enskilda som verkligen måste skärpa sig och det är en fråga för hela pälsdjursnäringen, säger han.

Läs mer: Nya anklagelser om vanvård

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Mer från förstasidan

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Tomas Alfredsons film prisad

Spionthrillern ”Tinker, Tailor, Soldier, Spy” fortsätter att hyllas. På Bafta-galan i London blev det två utmärkelser. Läs mer.