Minskat tjuvfiske på kräfta i Vättern

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Kräftsäsongen brukar vanligtvis innebära en hel del tjuvfiske i sjön Vättern. Årets säsong ser dock ut att bli lugnare än på länge. ”Det ser mycket bättre ut än tidigare”, säger Michael Bergström, fisketillsynsman, till DN.se.

Tjuvfisket i Vättern har ökat kraftigt de senaste åren. Suget efter kräftor har vuxit sig allt starkare på svarta marknaden och yrkesfiskarna har tvingats vänja sig vid att bli av med fångst och utrustning för tusentals kronor varje säsong.

Men nu verkar vinden ha vänt. Enligt Michael Bergström, fisketillsynsman på länsstyrelsen i Jönköpings län, har tjuvfisket minskat jämfört med tidigare år.

– Det är nog flera som har lagt av med tjuvfisket, som inte tycker att det är lönt längre, säger han.

Michael Bergström betonar att kräftsäsongen fortfarande är ung och att tjuvfisket kan tillta i samband med att tillgången på kräftor gör det. Han tror dock att samarbetet mellan länsstyrelsen och sjöpolisen har gett resultat i jakten på tjuvfiskarna.

– Sjöpolisen gör ett bra jobb. De har en egen stor båt som de använder när de jagar tjuvfiskarna, säger han.

Enligt Michael Bergström bedrivs tjuvfisket på många olika sätt. Det fiskas på allmänt vatten under perioder när det inte är tillåtet, det fiskas med för många burar och det fiskas med otillåten utrustning. Vanligast är dock att tjuvfiskarna tömmer yrkesfiskarnas burar nattetid.

– När solen går ner blir det kolsvart. De släcker ner sina lanternor och utan radar skulle det vara omöjligt att se dem, berättar Michael Bergström.

För Bergström och hans kolleger innebär kräftsäsongen mycket arbete. Sedan en vecka tillbaka gör man kontroller på sjön i stort sett dagligen.

– Folk tipsar mig till höger och vänster. Men jag måste värdera tipsen noga. Annars skulle jag aldrig hitta några tjuvfiskare och aldrig komma i land, säger Michael Bergström.

Läs mer: På jakt efter Vätterns läckerheter

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Brand i butik mitt i centrala Rinkeby

Brandförsvaret försöker hindra spridning. En kraftig brand har på tisdagsmorgonen rasat i en klädbutik i Rinkeby centrum.

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Sänkta kreditbetyg för flertalet länder

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hustrun misstänker regimkritikers död

Har flytt med de två barnen. Bristen på information från myndigheterna gör att hon inte kan utesluta att han inte lever längre, säger hon till AFP.

Washington tillåter homovigslar

Delstaten är nu USA:s sjunde område att acceptera. Ny äktenskapslag.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonald's sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.