Misshandlade Gertrud: Det är svårt att vänta

Uppdaterad 2010-06-30 07:11. Publicerad 2010-06-30 06:50

Foto: Anders Hansson

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

För ett år sedan blev Gertrud Adolfsson överfallen på öppen gata utanför Varberg. I början av februari i år åtalades gärningsmannen. Men någon rättegång har det inte blivit. Först i höst kan den bli av.

– Det är svårt att vänta, men det värsta av allt är att jag inte fått något målsägarbiträde, någon som kunnat stötta mig och förklara vad som händer. Det är lite som att leva i ett utsatt ingenmansland, säger Gertrud Adolfsson, som bor i Helsingborg.

Hon är en av de människor som figurerar i tingsrätternas växande pappershögar. En siffra i en tabell, ett ickeprioriterat fall – trots att det som hände den där dagen i slutet av juni 2009 förändrade hela hennes liv.

Hon var helt oförberedd när gärningsmannen rusade fram emot henne, tog tag med ena armen runt hennes hals och slog med knytnäven mot henne struphuvud. Mannen var en av polis och sjukvård välkänd person.

Det tog några dagar innan Gertrud hämtat sig från chocken. Det tog också några dagar innan hon ens kunde prata. Då gjorde hon en polisanmälan. Under utredningen mötte hon mycket empati hos de utredande poliserna.

Men sedan var det stopp på medkänslan. Hon fick nej av tingsrätten på sin ansökan om ett målsägarbiträde samtidigt som gärningsmannen fick en advokat. Hon fick åtta dagar på sig att överklaga det beslutet, medan tingsrätten på fem månader inte lyckats avsätta de 2,5 timmar som åklagaren tror att förhandlingen kommer att ta.

– Ju längre tid det här tar, desto mindre lust att möta gärningsmannen i en rättegång får jag. Allt känns mer och mer obehagligt, som om samhället inte står på min sida, säger Gertrud, som fortfarande vaknar på nätterna och har svårt att andas.

Håkan Nyberg, lagman på Varbergs tingsrätt, beklagar att de ”mindre” brottmålen får vänta.

Att Gertrud inte fått något måls-ägarbiträde kan han inte förklara, troligen beror det på en ”miss i kommunikationerna”.

Fotnot: Justitieminister Beatrice Ask (M) tillsatte nyligen en utredning som ska se över stödet till brottsoffer. Hon anser att fler borde få stöd och hjälp
i rättsprocessen.

Läs mer: Tusentals mål i kö hos tingsrätterna

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar. 11 3 tweets 8 rekommendationer

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.”

Även ett av barnbarnen dog

Drunkningsolyckan vid Sätrabadet. En farmor dog när hon försökte rädda sina två barnbarn. Den minste pojken avled senare på sjukhus.

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix Commander Crowe sprang hem tre miljoner kronor.

Commander Crowe vann

Elitloppet. Commander Crowe vann sedan Christophe Martens kört till ledning med ett varv kvar.

Foto: DN, Scanpix Sten Nordin (M) låser sig inte vid att det är hockey-VM i Globen.

Nu har kampen om Eurovision börjat

Stockholm, Göteborg eller Malmö? Nästa år hålls schalger-EM i Sverige. Nu börjar kampen mellan de tre största städerna om att få evenemanget. 38 0 tweets 38 rekommendationer

SVT-chefen Eva Hamilton självsäker. Inför Eurovision i Sverige. 27 9 tweets 18 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 222 28 tweets 194 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen. 11 11 tweets 0 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 163 9 tweets 154 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 25 7 tweets 18 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Foto: AFP

Vem kammar hem kvällens Guldpalm?

I kväll delas det prestigefyllda filmpriset Guldpalmen ut i Cannes. Men vilka är egentligen de starkaste kandidaterna? DN.se frågade filmdoktorn.

Slaganfall och scouter. De strider om priset.