Misstänkt bomb i Göteborg

Publicerad 2008-08-25 16:10

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Polisens bombtekniker sköt på måndagen sönder en misstänkt sprängladdning under en bil på Hisingen i Göteborg. Det mesta tyder på att bomben var äkta.

När bombtekniker klockan kvart över sju på måndagskvällen sköt sönder den misstänkta sprängladdningen var det försök nummer två. Det första gjordes knappt två timmar tidigare, men ytterligare ett försök bedömdes vara nödvändigt.

- De fick skjuta en gång till, för de var lite osäkra. Det mesta tyder på att det kan ha varit skarpt. Nu får de ta in grejerna och undersöka dem, säger Thomas Fuxborg, presstalesman vid polisen i Västra Götaland, till TT.

Polisen fick larm om den misstänkta sprängladdningen, som låg i en plastpåse, strax efter klockan 15 på måndagseftermiddagen. Stora delar av området omkring bilen spärrades av och i samband med skjutningen evakuerades även ett tiotal boende från två intilliggande hus.

Den misstänkta bomben upptäcktes av en man som inte äger bilen, men som använder den.

- Brukaren är känd för polisen, säger yttre kommissarie Johan Sjöstrand till TT.

Polisen rubricerar händelsen som grovt olaga hot. Sent på måndagskvällen hade ingen gripits för dådet.

Det finns enligt Thomas Fuxborg inledningsvis inget som knyter händelsen till den senaste tidens förmodat gängrelaterade skottlossningar i Göteborg. Men:

- Vi utesluter naturligtvis inte att det kan ha att göra med den pågående konflikten, säger han.

Måndagens bomblarm kom dagen efter det att polisens bombtekniker skjutit sönder en misstänkt sprängladdning som påträffades i en låda på en bils motorhuv i stadsdelen Kortedala på söndagsmorgonen. Enligt polisens första undersökning var det dock ingen bomb.

Ett resultat av den tekniska undersökningen av måndagens misstänkta bomb förväntas vara klart på tisdagen.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar. 11 3 tweets 8 rekommendationer

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.”

Även ett av barnbarnen dog

Drunkningsolyckan vid Sätrabadet. En farmor dog när hon försökte rädda sina två barnbarn. Den minste pojken avled senare på sjukhus.

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix Commander Crowe sprang hem tre miljoner kronor.

Commander Crowe vann

Elitloppet. Commander Crowe vann sedan Christophe Martens kört till ledning med ett varv kvar.

Foto: DN, Scanpix Sten Nordin (M) låser sig inte vid att det är hockey-VM i Globen.

Nu har kampen om Eurovision börjat

Stockholm, Göteborg eller Malmö? Nästa år hålls schalger-EM i Sverige. Nu börjar kampen mellan de tre största städerna om att få evenemanget. 38 0 tweets 38 rekommendationer

SVT-chefen Eva Hamilton självsäker. Inför Eurovision i Sverige. 27 9 tweets 18 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 222 28 tweets 194 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen. 11 11 tweets 0 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 163 9 tweets 154 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 25 7 tweets 18 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Foto: AFP

Vem kammar hem kvällens Guldpalm?

I kväll delas det prestigefyllda filmpriset Guldpalmen ut i Cannes. Men vilka är egentligen de starkaste kandidaterna? DN.se frågade filmdoktorn.

Slaganfall och scouter. De strider om priset.