Misstänkt bomb i Göteborg sönderskjuten

Publicerad 2009-01-20 06:39

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

En misstänkt bomb utlöste ett massivt polispådrag på Hisingen i Göteborg på tisdagsmorgonen. Ambulanser och räddningstjänst stod beredda, men bombtekniker sköt sönder - och oskadliggjorde därmed - den misstänkta laddningen.

- Vi tog inga risker utan utrymde de fyra nedre våningsplanen på ett hyreshus som ligger 75 meter från fyndplatsen, sade Thomas Fuxborg, presstalesman för polisen i Västra Götaland.

Vid åtta-tiden sköt polisens bombtekniker sönder kartongen med den misstänkta sprängladdningen med tre skott i syfte att oskadliggöra vad som befarades vara en bomb.

Det sönderskjutna innehållet är skickat till Statens kriminaltekniksa laboratoium, SKL, för analys.

- Det går inte att utesluta att det vara en bomb eftersom det verkade finnas tillräckligt med komponenter för det, sade Pia Goksöyr, vid Göteborgspolisens länskommunikationscentral.

Lådan hittades på ett av butikens fönsterbleck på Friskväderstorget i Biskopsgården på Hisingen.

- När jag kom ut i morse kryllade det av poliser och hela området var avspärrat, berättar en man som bor på Friskväderstorget 4 för DN.se.

Mannen berättar också att flera ungdomar för några dagar sedan sparkat mot dörren till butiken till dess att larmet gick. Och i förrgår exploderade en sprängladdning utanför butiken.

- Jag vaknade av ett ljussken och en ordentlig smäll, säger han.

Polisen kom till torget på tisdagsmorgonen sedan någon ringt och larmat om skottlossning där.

- Vi har inte fått tag på den man som ringde oss. Han ska inte ha sett något, bara hört skott skjutas och sedan en bil starta, sade Thomas Fuxborg.

De första poliser som anlände kunde konstatera att det stod skrivet "bomb" på lådan. Några tecken på skottlossning stod dock inte att finna.

Också vid en del andra bombhot i Göteborg har texten "bomb" skrivits på lådor.

Vad som ligger bakom tisdagsmorgonens drama på Friskväderstorget i Biskopsgården var på förmiddagen okänt för polisen. Men området har varit utsatt sedan en tid.
- Det har varit ett antal incidenter, särskilt under hösten då det var en del skottlossningar, säger Fuxborg.

Förra året var också Biskopsgården scen för vad polisen beskriver som en konflikt mellan det kriminella mc-gänget Bandidos X-team och en gruppering från förorterna i nordöstra Göteborg.

En 20-årig man, som tros ha tillhört X-team, sköts i september ihjäl i Biskopsgården.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar. 11 3 tweets 8 rekommendationer

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.”

Även ett av barnbarnen dog

Drunkningsolyckan vid Sätrabadet. En farmor dog när hon försökte rädda sina två barnbarn. Den minste pojken avled senare på sjukhus.

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix Commander Crowe sprang hem tre miljoner kronor.

Commander Crowe vann

Elitloppet. Commander Crowe vann sedan Christophe Martens kört till ledning med ett varv kvar.

Foto: DN, Scanpix Sten Nordin (M) låser sig inte vid att det är hockey-VM i Globen.

Nu har kampen om Eurovision börjat

Stockholm, Göteborg eller Malmö? Nästa år hålls schalger-EM i Sverige. Nu börjar kampen mellan de tre största städerna om att få evenemanget. 38 0 tweets 38 rekommendationer

SVT-chefen Eva Hamilton självsäker. Inför Eurovision i Sverige. 27 9 tweets 18 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 222 28 tweets 194 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen. 11 11 tweets 0 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 163 9 tweets 154 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 25 7 tweets 18 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Foto: AFP

Vem kammar hem kvällens Guldpalm?

I kväll delas det prestigefyllda filmpriset Guldpalmen ut i Cannes. Men vilka är egentligen de starkaste kandidaterna? DN.se frågade filmdoktorn.

Slaganfall och scouter. De strider om priset.