Misstänkt bomb under bil i Rosengård

Uppdaterad 2010-03-15 05:47. Publicerad 2010-03-15 00:01

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Ett misstänkt föremål hittades på söndagskvällen under en bil i Rosengård i Malmö. Platsen är avspärrad och bombtekniker har skjutit mot föremålet.

En boende i området upptäckte föremålet på söndagskvällen och larmade polisen. Polisen misstänkte att det kunde röra sig om en bomb och spärrade av gatan.

– Det är fastsatt under bilen, med sladdar som sticker ut, sade Peter Martinsson, vakthavande befäl på polisen i Malmö.

Tidigt på måndagsmorgonen var bombtekniker från Göteborg på plats och sköt sönder föremålet med hjälp av en bombrobot. Knallen var kraftig, men bilen var intakt, säger ett vittne på plats till TT.

– Vi har inga egna tekniker i beredskap längre. Därför får vi anlita hjälp, framför allt från Göteborg, sade Peter Martinsson.

Polisen har inte kunnat koppla några hot till bilägaren. Bilen stod i närheten av en fastighet där det skedde en skottlossning i fredags kväll. Då misstänktes målet ha varit en person som tidigare utsatts för mordförsök. Polisen vet inte om det finns något samband mellan de händelserna.

– Det får utredningen utvisa, säger Peter Martinsson.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar. 11 3 tweets 8 rekommendationer

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.”

Även ett av barnbarnen dog

Drunkningsolyckan vid Sätrabadet. En farmor dog när hon försökte rädda sina två barnbarn. Den minste pojken avled senare på sjukhus.

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix Commander Crowe sprang hem tre miljoner kronor.

Commander Crowe vann

Elitloppet. Commander Crowe vann sedan Christophe Martens kört till ledning med ett varv kvar.

Foto: DN, Scanpix Sten Nordin (M) låser sig inte vid att det är hockey-VM i Globen.

Nu har kampen om Eurovision börjat

Stockholm, Göteborg eller Malmö? Nästa år hålls schalger-EM i Sverige. Nu börjar kampen mellan de tre största städerna om att få evenemanget. 38 0 tweets 38 rekommendationer

SVT-chefen Eva Hamilton självsäker. Inför Eurovision i Sverige. 27 9 tweets 18 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 222 28 tweets 194 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen. 11 11 tweets 0 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 163 9 tweets 154 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 25 7 tweets 18 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Foto: AFP

Vem kammar hem kvällens Guldpalm?

I kväll delas det prestigefyllda filmpriset Guldpalmen ut i Cannes. Men vilka är egentligen de starkaste kandidaterna? DN.se frågade filmdoktorn.

Slaganfall och scouter. De strider om priset.