Misstänkt dieseltjuv drogs efter snöplog

Publicerad 2013-03-06 07:35

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

När den misstänkte dieseltjuven återvände till brottsplatsen i Strängnäs kopplade en samling uppretade män hans minibuss till en snöplog som släpade iväg fordonet baklänges med mannen i framsätet. Plogbilsföraren har dödshotats och polisanmälts.

Den misstänkte mannen hade precis släppts av polisen och skulle hämta sin bil. Då konfronterades han av en skara uppretade män. De gjorde fast hans bil i en snöplog och drog i väg med den ett par hundra meter.

Händelsen fångades på film och klippet som laddades upp på webbsajten Vimeo har, när detta skrivs, visats 126 000 gånger.

Polisen har inlett en förundersökning om ofredande mot de personer som deltog i bogseringen.

– Det kan handla om ofredande på något sätt, men det beror alldels på vad mannen i bilen tycker, säger Per-Magnus Olsson, förundersökningsledare vid polisen i Strängnäs, till Eskilstuna Kuriren.

Mannen som filmade bogseringen säger sig ha fått 600–700 mejl efter att filmen blivit mer eller mindre viral. De flesta av mejlen hyllar hans insats, men bland mejlen finns också dödshot. I ett av hotmejlen står det att han ska passa på att njuta medan han kan.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Anna Ardin

Coop ber om ursäkt för pantskylt

En Coop-butik informerade kunderna på rumänska att man inte längre löste in pantkvitton kontant. Beslutet har väckt starka reaktioner. Läs mer. 263 3 tweets 260 rekommendationer

Foto: Claudette Barius / AP

Liberace à la Soderbergh

Paret Michael Douglas och Matt Damon testade läppbalsam under inspelningen av Steven Soderberghs Liberace-film. Läs mer 2 2 tweets 0 rekommendationer

Foto: AFP

Minst fem försvann ned i stort slukhål

Olycka i Kina. Hålet, tio meter i diameter, uppträdde i måndags kväll vid grindarna in till ett industriområde i Shenzen nära Hongkong. 18 0 tweets 18 rekommendationer