MKB-skandalen

MKB sprider uppgifter om svartlistades hyresgäster

Publicerad 2005-01-22 00:34

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Malmö kommunala bostadsbolag MKB lämnar ut sekretessbelagda och kränkande uppgifter till andra fastighetsägare, skriver Sydsvenskan. Det sker utan kontroll av vem som tar emot uppgifterna.

När en reporter på tidningen ringer om en hyresgäst som hamnat på "svarta listan" blir svaret.

- Jag tror inte du ska ta in henne som hyresgäst om du vill undvika framtida problem.

När tidningens reporter uppger att han representerar ett litet privatägt fastighetsbolag görs ingen kontroll innan MKB:s personal lämnar ut mycket privata uppgifter om en hyresgäst. Slutomdömet kan bli:

- Ni har väl gott om sökande till era lägenheter också. Så det är väl inga problem för er att hitta en annan sökande med bättre referenser.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Två personer döda efter lägenhetsbråk

Polis åkte på bråk – hittade två avlidna. Två personer påträffades på onsdagen döda i en lägenhet i Botkyrka, söder om Stockholm.

Foto: AP Rök stiger upp från Homs centrum.

Sms blockas av irländsk teknik

Den syriska regimen använder teknik från Irland för att blockera sms till stöd för upproret. Hjälper styret att kväsa oppositionen.

Foto: All over press

”Kvinnor och män ska ha lika rättigheter”

”Det finns gott om utrymme för både kvinno- och mansfrågor, och inte sällan är de sammanflätade.” Pelle Billing svarar Maria Sveland.

Bo Rothstein: Vänstern måste rannsaka sig själv.

Maria Sveland: Hatet som gör mig politiskt deprimerad.

Foto: AP

Tsunamispillror når fram till USA:s kust

Mänskliga kvarlevor och bilar. En flytande ö av skräp från tsunamin i Japan, stor som Kalifornien, närmar sig Nordamerikas västkust.

Foto: Etiopisk hemsida ”Det var inte någon gerillagrupp de träffade”, säger advokaten.

”De gick i en fälla”

Ny bild av vad som hände svenskarna. Schibbye och Perssons advokat, tror att allt var en fälla och att journalisterna inte ens ens mötte gerillan.

Regeringen kräver att de släpps. Ny del i årets utrikesdeklaration.

De kämpar för Johan och Martin. Stort reportage inför domen.