Sveriges olösta mord

Mord och frågetecken

Publicerad 2008-05-27 07:39

Mordet på 16-årige Anders Gustafsson vid Fryshuset nyårsnatten 1994/1995 kan vara på väg att lösas.

Lina Alriksson Mordet på 16-årige Anders Gustafsson vid Fryshuset nyårsnatten 1994/1995 kan vara på väg att lösas.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

De är fyra personer med närmare etthundrafyrtio ouppklarade mord på sitt bord. I år hoppas Stockholmspolisens cold case-grupp hinna beta av tio av dem. Och innan året är slut kan också ett av Stockholms mest uppmärksammade mord vara på väg att klaras upp.

En man påträffas rånad och brutalt mördad i sin lägenhet. Polisen hittar en försvarlig mängd narkotika vid brottsplatsen och närmare efterforskning visar att mannen hade kopplingar till Stockholms undre värld. Fallet är dock så svårarbetat att varken dörrknackning, teknisk undersökning eller spaningsarbete leder polisen någon vart, så förundersökningen avskrivs. Åren går.

Så ser ett typiskt fall ut för mordanalys- och utredningsgruppen vid Stockholmspolisen - den så kallade cold case-gruppen - som startade hösten 2003. På gruppens lista finns också morden på Olof Palme och Catrine da Costa, mordet Joy Rahman friades för och många fler av de mest uppmärksammade brottsfallen i landet.

För snart tre år sedan blev Eiler Augustsson gruppchef och intresset för gruppens arbete med olösta mord har alltid varit stort:

- Det går nästan inte en dag utan att någon journalist hör av sig med frågor, säger han till DN.se.

- Vår uppgift är att se om vi kan hitta en ny ingång på det misstänkta mordet. Just nu jobbar vi med flera ganska gamla ärenden, som annars riskerar att preskriberas. Främst fokuserar vi på de fall där det finns spårmaterial som man kan analysera med metoder som inte fanns 1985.

Verklighetens polisarbete kring gamla, olösta mord verkar vara präglat av saker som inte gör sig i fiktionen - tidsödande arkivletande och tålmodig väntan. När man väl kommer upp i tempo, som de säger, handlar det om noggrann metodik för att strukturera och bearbeta precis varje detalj i en förundersökning som gått i stå.

Eiler Augustsson beskrivs ofta som landets bäste förhörsledare arbetat med fall som Lasermannen, Malexander-morden och Anna Lindh-mordet. I övrigt består Stockholms cold case-grupp av kriminalinspektörerna Bo Ingelsberg, Börje Sehlstedt och Peter Ström.

Var gång någon säger något nickar eller hummar någon annan instämmande där de sitter i våldssektionens förhörsrum på länskriminalpolisens sjätte våning. De har så nära till skratt att det är svårt att få in dem i lekmannabilden av tuffa poliser.

Det är vid sådana här informella träffar som de kommer överens om vilka ärenden de ska ta sig an. En hel del av fallen på listan över ouppklarade mord rör offer som rört sig i kriminella kretsar.

- Kanske är det ännu viktigare att vi klarar upp de morden, för att liksom stävja just det våldet. Dessutom, lyckas vi fälla någon sådan försvinner åtminstone en person som annars skulle ställa till med djävulskap under ett par år. Däremot är dessa fall ofta svårare att klara upp, bland annat för att offrena har mycket långa motivbilder, säger Eiler Augustsson.

Även om de i rättssäkerhetens namn inte ska påverkas av känslor i sitt arbete säger han att det ibland kan vara svårt att värja sig från det.

- Exempelvis om en engagerad anhörig hör av sig flera gånger i veckan. Sedan är det lätt hänt att man blir mer motiverad att vilja lösa ett fall där en ung person har mördats. Så är det.

Gruppen har hittills gått till botten med cirka femton ärenden. En del av fallen på listan kan vid närmare granskning visa sig vara självmord, olyckor eller naturliga dödsfall. Andra har lämnats olösta, men med färre frågetecken.

För tillfället fokuserar gruppen på åtta ärenden. När samtliga uppgifter och allt material i ett ärende har bearbetats, utan att leda vidare, får ärendet gå tillbaka ner till centralarkivet i källaren i väntan på nya tips. Deras förhoppning är att under året ha gått igenom sammanlagt tio fall. Om de inte fastnar på något sätt, vill säga.

- Vi har ett ärende just nu där vi har skäl att tro att vi kommer att fastna, beroende på att vi nyligen fick in ett jättebra tips i ett ärende som visade sig leda till ett annat ouppklarat mord, säger Eiler Augustsson kryptiskt.

Med sina kollegers godkännande avslöjar han dock att det ena ärendet handlar om ett av de mest uppmärksammade, olösta morden och det som kanske ligger honom närmast: mordet på 16-årige Anders Gustafsson vid Fryshuset nyårsnatten 1994/1995.

- Jag känner väldigt starkt med mamman, Lilian Gustafsson, och så tycker jag att fallet sköttes lite olyckligt i början på grund av olika yttre omständigheter. Men ingångsuppgifterna ser i det här fallet ganska bra ut nu, kan jag säga. Förhoppningsvis får du klarhet i tipsets värde framöver, säger han.

Hans kolleger nickar och hummar.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonald's sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.