Knivmordet på Örebro universitet
Mördade läraren sörjs i hela världen
Publicerat 2007-12-13 15:56
Den mördade universitetsläraren Fuat Deniz var en stor profil bland assyrier i hela Sverige. Många väntas komma till Örebro för att delta i sorgen.
Dela med andra:
Knivmordet på Örebro universitet
Den mördade universitetsläraren Fuat Deniz, 40, var doktor i sociologi vid Örebro universitet och undervisade vid den samhällsvetenskapliga institutionen. Hans avhandling handlade om erfarenheterna från de assyrier som kom till Sverige på 70-talet.
Fuat Deniz kom till Sverige som åttaåring. Han var själv assyrier, en kristen folkgrupp som lever i Turkiet, Syrien, Irak, Libanon och Iran. Många assyrier har flytt sina hemländer på grund av förtryck och krig.
Bland assyrier var Fuat Deniz en profil. Han var en känd föreläsare och sågs som en förebild på grund av sin framgång i den akademiska världen. Alla assyrier i Sverige visste vem Fuat Deniz var och mordet i Örebro har gjort många chockade och bestörta, berättar vännen Robil Haidari för DN.se. Mordet omskrivs på assyriska och syrianska hemsidor även i utlandet.
- Det är en enorm förlust för hela det assyriska samhället. För utbildning är ingen självklarhet - vi har en generation av föräldrar där analfabetismen är väldigt utbredd. Och därför har Fuat varit en röst för oss som folkgrupp, säger Robil Haidari, som är civilekonom och arbetar som marknadschef på assyriska fotbollsföreningen i Södertälje. Viljan att studera kom från den några år äldre Fuat Deniz.
En minnesstund för Fuat Deniz hölls på förmiddagen på universitetet i Örebro. Samtidigt strömmade assyrier och syrianer till syrisk-ortodoxa kyrkan Varberga i Örebro. Vid 19-tiden hålls en gudstjänst till minne av den mördade.
Lali Inci är kusin till Fuat Deniz.
- Han har aldrig sagt att han har några fiender. Han pratade jämt med våra barn att de ska studera och gav råd till dem, säger Lali Inci till DN.se.
Mordet har väckt stor uppmärksamhet bland syrianer i hela världen.
- Det har ringt folk från USA, Australien, Turkiet och Syrien för att beklaga sorgen, säger Lali Inci.
Sadik Düzgün, nära vän och morbror till Fuat Deniz, säger till DN.se att han tror att det kommer att komma många människor från hela Sverige till Örebro för att delta i sorgen. Fuat Deniz föreläste ofta i skolor och föreningar om vikten av utbildning för ungdomar, berättar Sadik Düzgün.
- Hans plats är väldigt tom. Det är tusentals människor som känner honom.
Läs mer: 10 års fängelse för lektorsmord
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
SFPH vill främja psykiskt välbefinnande
Svenska Föreningen för Psykisk Hälsa är en ideell förening med syfte att främja psykisk...
-
Hudvård och hårvård
Renunion bad & tvål - Saker som får dig att må bra! Besök webbutiken.
-
Prenumerera på tidningen Må Bra
Tidningskungen har över 440 titlar att välja mellan. Klicka här för att se vilken tidning som...













