Morden i Arboga
Mordmisstänkt tyska åter gripen
Publicerat 2008-03-30 23:25
Tysk polis grep på söndagen den 31-åriga tyska kvinna som misstänks för mord på två barn och mordförsök på deras 23-åriga mor i Arboga den 17 mars. Den svenska polisen har hittat övervakningsbilder på kvinnan som kan knyta henne till Arboga.
Gripandet möjliggjordes av att den svenska åklagaren, chefsåklagare Anders Jakobsson, bedömt att det nu finns mer bevisning som styrker misstankarna mot kvinnan,och att han fick Västmanlands tingsrätt med sig på den linjen när kvinnan omhäktades i sin frånvaro i lördags.
Den nya bevisningen består dels av övervakningsbilder, dels av vittnesuppgifter.
Därmed kunde polisen utfärda en ny europeisk arresteringsorder och få den tyska polisen att gripa kvinnan på nytt.
- I lördags kväll fick vi den nya arresteringsordern från den svenska polisen, och i dag söndag klockan 13 kunde vi gripa henne nära Hannover, säger Thomas Klinge, åklagare och presstalesman vid åklagarmyndigheten i Hannover.
Han vet dock inte vilka nya bevis som den svenska polisen har mot kvinnan.
- Det framgår inte av den svenska arresteringsordern. Vi vet bara att det finns nya bevis som räcker för att utfärda en ny order om att gripa henne, säger Thomas Klinge.
Polisen har ännu fått svar på de dna-prover som tagits. Kvinnan gick vid det första frihetsberövandet självmant med på att den tyska polisen fick ta ett dna-prov på henne. Det provet jämförs nu med de dna-prover som togs på brottsplatsen i Arboga, bland annat en hårtuss som tros komma från gärningsmannen.
- Resultatet av de dna-prov som tagits på kvinnan kommer först i nästa vecka, säger Thomas Klinge.
Svensk polis har hittills heller inte kunnat förhöra den skadade 23-åriga kvinnan. Efter tio dagars intensivvård och nedsövning på Akademiska sjukhuset i Uppsala har hon sakta börjat vakna ur narkosen.
Torbjörn Carlson, presstalesman vid polisen i Västmanland, säger till DN på söndagskvällen att bilder från övervakningskameror är en viktig del av den nya bevisningen:
- Vi har satsat stora resurser på utredningen och det är en samlad bedömning av både den tekniska bevisningen i övrigt och vittnesbevisningen som lett fram till att misstankegraden kunnat höjas, säger Thorbjörn Carlson.
Polisen har bland annat efterlyst vittnen som befann sig på järnvägsstationen i Arboga på kvällen den 17 mars timmarna efter morden och mordförsöket. Polisen har också förhört ett stort antal tågpassagerare som var med på tåget från Arboga till Stockholm samma kväll.
När den 31-åriga tyska kvinnan första gången överlämnade sig till den tyska polisen, före påskhelgen ansågs misstankegraden "skäligen misstänkt för svag för att fortsätta att hålla henne häktad i väntan på mer bevisning, och därför släpptes kvinnan efter några dagar.
En tysk domstol ska nu ta ställning till om kvinnan kan utlämnas till Sverige med den nya bevisningen som grund. Normalt brukar en sådan begäran hanteras på en till två veckor.
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Boka med Langley för en härlig resa
Res med Langley till Korsika, Kreta, Guadeloupe och franska Alperna. Läs mer och boka här.
-
Paket- och gruppresor
Vi ordnar spännande gruppresor för skolor, föreningar, företag m m.
-
Billiga thailandsresor
Boka en trevlig och avkopplande semester i Thailand till bra pris.



















