Den 15-årige pojke, som i fredags häktades för mordet på en kvinnlig anhörig i södra Skåne i början av augusti, överklagade på tisdagen häktningsbeslutet till hovrätten i Malmö.
Pojkens försvarare, advokat Jörgen Malmunger, hävdar i en klagoskrift att det inte föreligger sannolika skäl för mordmisstanken.
Han pekar också på pojkens ringa ålder och att hans klient far illa av att vara frihetsberövad med alla restriktioner.
- Det är skadligt för honom, säger Malmunger.
Större delen av klagoskriftens innehåll är emellertid hemlig eftersom advokaten där för ett resonemang kring de misstankar som kammaråklagare Bengt Åsbäck fört fram. I målet råder förundersökningssekretess.
I samband med häktningsförhandlingen i Ystad i fredags sade åklagaren att det finns bevisning som binder 15-åringen vid både offret och mordplatsen. Han hävdade dessutom att det 19-åriga offret, som sköts ihjäl, varit rädd för pojken.
Den döda kvinnan hittades i en ekonomibyggnad på den gård i Sjöbotrakten där hon och hennes familj bodde.