M/S Gotland tycks ha gjort en kraftig gir då färjan körde in i Gotlandias högra sida. Olyckan påminner om den som inträffade i februari 2004 då Stena Nautica kolliderade med det polska fartyget Joanna.
Till sjöss råder, med landkrabbors språk, högertrafik. Därför är det naturligt att tro att färjorna skulle kört in i varandras vänstra sidor.
Men så var inte fallet.
Enligt Per Nordström, sjöfartdirektör vid Transportstyrelsen, tyder det mesta på att M/S Gotland gjort en kraftig gir vilket lett till att fartygen kolliderat med sina respektive högra sidor.
- Varför vet vi inte. Det finns ingenting som indikerar att navigationssystemen inte fungerade.
Uppgifter tyder på att passagen som de båda fartygen skulle passera var trång. Dessutom ska en så kallad ankarliggare – en pråm eller liknande – ha legat i vägen.
- På något sätt måste befälhavarna blivit störda i den här situationen vilket lett till en missbedömning. Men vad som hänt får kommande polisutredning och statens haverikommission ta reda på.
I februari 2004 inträffade en olycka väldigt lik torsdagens. I svår dimma gjorde det polska lastfartyget Joanna nästan en u-sväng vilket resulterade i att det körde in i Stena Nauticas högra sida.
Den gången beslutade Stena Nauticas befälhavare om en snabb evakuering av de ombordvarande eftersom maskinrummet vattenfyllts och fartygets stabilitet var hotad. Joannas kapten erkände senare vårdslöshet i sjötrafik.