Murare omkom i andra SSAB-dödsolyckan på ett år

Publicerad 2004-05-10 23:28

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

En 38-årig murare omkom och tre skadades vid en svår arbetsplatsolycka vid SSAB i Luleå på måndagen.

Dödsolyckan, den andra på mindre än ett år vid stålverket, skapade sorg och förstämning hos de anställda.

- Det är inte vanligt med dödsolyckor, men vi har haft otur. Före de här olyckorna tror jag det var drygt tio år sedan en dödsolycka hände, säger Roger Forsberg, huvudskyddsombud vid SSAB Tunnplåts anläggning i Luleå.

Sommaren 2003 omkom en 26-årig slovakisk murare i samband med en ombyggnad av koksverket i Luleå.

Måndagens olycka inträffade på morgonen när fyra arbetare skulle ta bort en del, en så kallad schablon, från en transportvagn för stål som murats om. När en lyftögla skulle svetsas fast inträffade en kraftig explosion, och alla fyra skadades.

Den 38-årige muraren skadades så illa att han senare avled. En 41-årig man fick allvarliga skador och vårdas nu vid universitetssjukhuset i Umeå. Hans tillstånd betecknas som stabilt.

De övriga två vårdas vid Sunderby sjukhus med skador som betecknas som lindriga.

Orsaken till olyckan är inte klarlagd, men enligt en teori fanns det vätgas i vagnen som antändes vid svetsningen.

Arbetskamrater och arbetsledning samlades efter olyckan till krissamtal, och allt arbete vid murningscentralen låg nere under dagen.

Arbetsmiljöinspektionen, polisen och företaget har inlett en haveriutredning om olycksorsaken.

Stålindustrin i norra Sverige och Finland har varit mycket olycksdrabbad det senaste året. Vid Outukumpus (tidigare Avesta Polarit) stålverk i Torneå, 15 mil från Luleå, dog tre arbetare i september 2003 vid en explosionsartad kabelbrand. Orsaken var att en gasledning gått av.

En av de omkomna var anställd av en underentreprenör. Det var också den slovakiske arbetare som omkom vid SSAB:s Luleåanläggning i juli förra året.

Dödsolyckor har även inträffat vid SSAB i Borlänge. För två år sedan omkom en 55-årig anställd vid en traversolycka. 1996 dog en 35-årig man vid växlingsarbete.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar. 11 3 tweets 8 rekommendationer

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.” 1 0 tweets 1 rekommendationer

Även ett av barnbarnen dog

Drunkningsolyckan vid Sätrabadet. En farmor dog när hon försökte rädda sina två barnbarn. Den minste pojken avled senare på sjukhus.

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix Commander Crowe sprang hem tre miljoner kronor.

Commander Crowe vann

Elitloppet. Commander Crowe vann sedan Christophe Martens kört till ledning med ett varv kvar.

Foto: AFP

Vem kammar hem kvällens Guldpalm?

I kväll delas det prestigefyllda filmpriset Guldpalmen ut i Cannes. Men vilka är egentligen de starkaste kandidaterna? DN.se frågade filmdoktorn.

Slaganfall och scouter. De strider om priset.