Nära 200 gripna i Christiania

Publicerad 2009-12-15 01:07

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Polisen stormade på måndagen Christiania efter att aktivister kastat molotovcocktails.

Efter att aktivisterna barrikaderat stadsdelen och kastat föremål mot polisen stormades området. Mellan 150 och 200 personer uppges ha gripits.

Det var sent på måndagen oklart vilka som ligger bakom attacken och om den har någon koppling till klimatmötet. Oroligheterna uppges ha börjat i samband med en fest på området.

Enligt uppgifter i dansk media träffades inga poliser av föremålen. Sammanlagt mobiliserades 50 man, utrustade med tårgas, för att få situationen under kontroll.

Platsen beskrivs i medier som en "krigszon".

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Minst fem personer drunknade i helgen

Olyckorna ökar med varma vädret. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur.

En pojke avled efter badolycka. Farmorn dog när hon försökte rädda.

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar. 11 3 tweets 8 rekommendationer

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.” 1 0 tweets 1 rekommendationer

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix Commander Crowe sprang hem tre miljoner kronor.

Commander Crowe vann

Elitloppet. Commander Crowe vann sedan Christophe Martens kört till ledning med ett varv kvar.

Foto: AFP

Vem kammar hem kvällens Guldpalm?

I kväll delas det prestigefyllda filmpriset Guldpalmen ut i Cannes. Men vilka är egentligen de starkaste kandidaterna? DN.se frågade filmdoktorn.

Slaganfall och scouter. De strider om priset.