Av de 67 sverigesomalier som deltog i en webbenkät som folkhälsovetarna Emma De Cal och Fatumo Osman gjorde i fjol på uppdrag av Statens folkhälsoinstitut och Mobilisering mot narkotika uppgav 49 procent att de hade använt khat.
– Var fjärde man i studien svarade att han hade tuggat khat så ofta som en till sju dagar i veckan under den senaste månaden. Vi såg också att khatmissbruket numera finns i ungdomsgrupper där långtifrån alla är somalier, säger Emma De Cal.
Bilden är tydlig, menar hon: khatmissbrukarna är bortsorterade, de lever i totalt utanförskap.
Khat är en starkt passiviserande drog som motverkar integrationen och leder till arbetslöshet.
Sverigesomalierna är den invandrargrupp som har den allra lägsta förvärvsintensiten; endast 27 procent hade år 2008 en anställning eller drev ett eget företag med vinst, enligt SCB.
Av alla utrikes födda i samma ålder (20–64 år) hade 57 procent ett jobb eller en egen affärsverksamhet, och av de inrikes födda 82 procent.