Sociala medier

Nätaktivister ska få svenskt bistånd

Publicerad 2011-02-10 10:53

Foto: AP Demonstration för demokrati i Iran.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Stöd till sociala medier är ett effektivt sätt att stödja demokratirörelser i vissa diktaturer. Det tycker biståndsminister Gunilla Carlsson som vill öka biståndet till sociala medier och till tekniska system som kan förhindra regimer att stänga internet – som Egyptens regering gjorde förra veckan.

– Nätaktivister är de nya demokratikämparna, säger hon.

Biståndsministern har redan ett anslag på 150 miljoner kronor för i år som ska användas för demokrati och yttrandefrihet. Gunilla Carlsson har de senaste veckorna tagit intryck av händelserna i Egypten och Tunisien och vill nu utforma sin satsning efter det.

– Genom att stödja sociala medier och IT kan vi hjälpa till att bygga demokrati inifrån, i stället för att skicka ner folk utifrån som ska sprida de demokratiska idéerna. Om anslaget för demokrati- och yttrandefrihet inte räcker till får andra anslag omprövas.

I mars kommer Gunilla Carlsson att bjuda in till ett möte för att få nya projektidéer. Inbjudningslistan skapas på ett nytt sätt – regeringen kommer att lägga ut en efterlysning av personer med idéer om sociala medier på sin webbplats och sedan ta ut de tio mest kreativa. Hon har redan ögonen på videotjänsten Bambusers grundare Måns Adler.

– Jag kommer också att ta med mig ideérna in i EU:s biståndssamarbete, säger hon.

Biståndsanslaget för demokrati och yttrandefrihet infördes 2009, men var då mindre. Sida har hittills givit bistånd bland annat till anonymitetsnätverk som ska hjälpa demokratikämpar i diktaturer och till en internationell ideell organisation som utbildar journalister.

Anonymitetstjänster och sociala medier kan också utnyttjas av andra än demokratiförkämpar. Gunilla Carlsson säger att det inte är någon enkel typ av bistånd, men att det med kunskap och transparens ändå kan fungera till stöd för mänskliga rättigheter.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Minst fem personer drunknade i helgen

Olyckorna ökar med varma vädret. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur.

En pojke avled efter badolycka. Farmorn dog när hon försökte rädda.

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar. 11 3 tweets 8 rekommendationer

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.” 1 0 tweets 1 rekommendationer

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix Commander Crowe sprang hem tre miljoner kronor.

Commander Crowe vann

Elitloppet. Commander Crowe vann sedan Christophe Martens kört till ledning med ett varv kvar.

Foto: AFP

Vem kammar hem kvällens Guldpalm?

I kväll delas det prestigefyllda filmpriset Guldpalmen ut i Cannes. Men vilka är egentligen de starkaste kandidaterna? DN.se frågade filmdoktorn.

Slaganfall och scouter. De strider om priset.