Nätdejtning bakom ökat antal våldtäkter

Publicerat 2008-09-15 23:59

Sedan 2004 har antalet polisanmälda våldtäkter i Sverige ökat med över 50 procent. Enligt Brottsförebyggande rådet, BRÅ, är ändrad lagstiftning en av orsakerna. Det är framförallt anmälningar där förövare och offer inte känner varandra som ökar. Ytliga och fler kontakter på internet tros ligga bakom statistiken.

Stort mörkertal

Förra året polisanmäldes 3.000 fullbordade våldtäkter mot personer över 15 år, men Brå uppskattar att det kan vara så många som 80 procent av alla våldtäkter som inte anmäls.

Under 2007 dömdes 216 personer för våldtäkt mot person över 15 år runt om i landet.

Relaterade artiklar

Enligt Brås statistik har antalet anmälda våldtäkter gått upp med 55 procent vid en jämförelse av de två första kvartalen 2004 och motsvarande period år 2008. Klara Hradilova Selin, utredare på Brå, tror att fler anmäler att de blivit utsatta för våldtäkt sedan den nya sexualbrottslagstiftningen trädde i kraft 2005.

Den innebär bland annat att händelser som tidigare rubricerades som sexuellt utnyttjande nu istället bedöms som våldtäkt.

- Det har också skett en del strukturförändringar när det gäller typen av våldtäkter. Framförallt ökar våldtäkterna där parterna inte känner varandra eller bara är ytligt bekanta. Det är svårt att uttala sig exakt, men vi tror att det beror på ändrade vanor. Folk träffas oftare på dejtingsajter och har fler ytliga kontakter nu, vilket också beror på det utökade nöjesutbudet. Vi märker även att det inte lika ofta är våld involverat, säger hon.

Enligt Brå ökade våldtäktsanmälningarna där parterna varit helt obekanta eller känt varandra ytligt med tio procent under åren 2005-2006.

Linda Jonsson är projektledare på en specialenhet vid Barn- och ungdomspsykiatrin Elefanten i Linköping som arbetar med barn och ungdomar. Hon kan inte säga något om huruvida statistiken ökar, men vittnar om att fenomenet börjar bli vanligare och att det är svårt att komma i kontakt med drabbade.

- När vi började arbeta med det här projektet för tre år sedan visste vi inte ens att problematiken fanns och den är fortfarande väldigt svår att upptäcka.

En förklaring till att internetrelaterade sexualbrott sällan uppdagas tror hon delvis beror på att offren oftast själva varit aktiva till en början.

- Det är unga flickor som dejtar med killar, ofta jämnåriga, på nätet. Kanske har de till och med varit med och gjort upp i förväg att de ska mötas och ha sex. Men det är lätt att invaggas i falsk trygghet när man sitter hemma framför datorn, när det blir verklighet är det en annan sak. Trots detta har tjejerna ofta dåligt samvete och vågar inte anmäla.

Linda Jonsson menar att det med internet och uppsjön av olika dejtingsajter har uppstått en helt ny grupp av våldtäktsoffer i Sverige.

- Det är en grupp som troligtvis inte skulle drabbas om inte internet fanns, många tysta, snälla tjejer som inte går på krogen. Vi har även flera killar som har drabbats.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 98

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner.

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 2

SL: "Väldigt beklagligt". Svårt att övervaka tunnelbanespår automatiskt.

Äldste brodern Elm. Foto: Scanpix Äldste brodern Elm.

Målsuccé för David Elm

Spelade 90 minuter. David Elm stod för mål och målgivande pass i segermatchen mot Burnley. 2

Misstanke om tjuvjakt på varg

Höljes i Värmland. Blod, pälsrester, spillning - och skoterspår hittade. 41

Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste. Foto: Alexander von Sydow Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste.

Maria Wetterstrand utsedd till Sveriges miljömäktigaste 2010

Lyft in frågorna. Alliansministrar mindre framgångsrika på årets lista. 62

Teknik

Atomur kan ge bättre GPS

Är dubbelt så exakt som tidigare klockor. Det kan sikt leda till mycket bättre och mer exakta GPS-tjänster.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 61

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 11

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.