Naturskyddsföreningen har beslutat anmäla svenska staten till EU-kommissionen med anledning av lördagens vargjakt.
– Som väntat gick det över styr. Trots att man kan ha skjutit för många djur i vissa län fortsätter jakten i andra, säger ordförande Mikael Karlsson till DN.se.
I hans ögon är vargjakten en uppvisning på medeltida beteende:
– Man släpper ut 12.000 jägare med blodad tand som alla vill ha ett vargskinn på väggen. När bara 27 djur får skjutas. Det är en hetsjakt på varg.
Enligt Mikael Karlsson är vargstammen akut hotad av utrotning; ett av de mest hotade däggdjuren i Sverige, konstaterar han.
– För att jakt ska tillåtas krävs en så kallad ”gynnsam bevarande status”, alltså att vargstammen är livskraftig. Det vet regeringen inte om den är. Det säger sig självt att 210 individer inte räcker.
Politikerna har, enligt Mikael Karlsson, gett efter för små men bullriga särintressen. Och nu anmäler alltså Naturskyddsföreningen jakten till EU-kommissionen.
– Förhoppningen är naturligtvis en fällande dom. Vi har varnat för det här – jag skäms. Det är tragiskt och det hotar vargstammen. Och det är pinsamt för svensk naturvård som varit ledande sedan 60-talet.
– Tyvärr räddar en eventuellt fällande dom inte de djur som skjuts i dag.