Mahmoud är palestinier från Jordanien. Han har hoppat av den militanta organisationen Hamas, som gjort sig skyldig till flera terrordåd i Israel. Mahmoud berättar att han hoppade av ett uppdrag att mörda en judinna.
- Jag är palestinier och vill kämpa för mitt folk som alla andra. Men att ta livet av någon kunde jag inte ställa upp på.
Han är övertygad om att han skulle sväva i livsfara om han återvände till Jordanien. Men enligt Migrationsverket finns ingen risk för förföljelse, varken från Hamas eller den jordanska staten.
- Det är inte så farligt att hoppa av Hamas eftersom organisationen inte har problem med att rekrytera nytt folk, säger Magnus Rydén, chef för praxisenheten på Migrationsverket.
Efter att ha nekats uppehållstillstånd i Sverige hamnade Mahmoud på psykiatrisk klinik. I sin desperation ringde han upp en anställd på den flyktingförläggning han tidigare varit på. För henne berättade han sanningen om vem han var och varför han var i Sverige.
- Hon i sin tur upplyste om att det fanns personer som kunde hjälpa mig, säger han.
Två dagar senare stod några från nätverket utanför psyket med en bil. I dag gömmer han sig hos en svensk familj som är medlem i nätverket.
När Dagens Nyheter besöker nätverket i en lägenhet i Stockholm befinner sig fem personer där: Mahmoud och fyra av gömmarna. En svenska, en irakier, en iranier och en chilenare.
- De flesta av oss har liknande historier bakom oss och vet därför hur viktigt det är att avhoppare snabbt kommer under beskydd. Det har ju skett likvideringar i Sverige, säger Basam som härstammar från Iran.
Berit, 47 år, är en annan medlem i nätverket. Hon har tidigare arbetat med bistånd i Afrika och Mellanöstern.
Hon säger att de svenska myndigheterna har för bristfälliga kunskaper för att förstå hur farligt det är att återvända till ett land där man en gång hoppat av en terrororganisation eller liknande.
Nätverket har funnits i över 20 år och hjälper framför allt avhoppare från organisationer som begår terrordåd, fundamentalistiska religiösa grupper och förbjudna politiska motståndspartier.
När Migrationsverket nekar dem asyl hjälper anställda på flyktingförläggningar avhopparna att komma i kontakt med nätverket.
Inger Lagerström på Migrationsverkets pressenhet säger till Dagens Nyheter att det är känt att det finns nätverk av gömmare och att dessa har kontakter på flyktingförläggningarna.
Medlemmarna i nätverket vill inte ge några detaljer om hur de arbetar.
- Vi är ett tjugotal människor som känner folk på flyktingförläggningarna, läkare, juridiska ombud, gömmare och andra som vill hjälpa denna typ av flyktingar. Några av oss är medlemmar i föreningar, kyrkoförsamlingar och moskéer och därigenom kan vi få information om någon behöver hjälp. Vi ringer sedan varandra och rådgör. Anser vi att vi ska ingripa tar vi kontakt med flyktingen, säger Basam.
De flesta i nätverket har själva varit flyktingar med politisk bakgrund. Vissa har varit medlemmar i oppositionella partier i sitt forna hemland och andra har hoppat av terroristorganisationer.
Nätverket hjälper inte ekonomiska flyktingar eller andra som de inte anser tillhör kategorin speciellt utsatta. Om flyktingar som inte uppfyller nätverkets kriterier kommer i kontakt med dem, skickar de dem vidare till andra grupperingar av gömmare.
- I Mahmouds fall är det dock klockrent, han kan inte skickas tillbaka till Jordanien och Hamas, säger Basam.
Nätverket hjälper Mahmoud att flytta ofta för att minska risken för upptäckt. Trots dödshotet ställer han upp på bild i DN.
- Jag är redan dödsdömd. Att träda fram gör varken situationen bättre eller sämre, säger han.