Nedlagd sjukvård hotar rymdsatsning

Publicerad 2011-03-25 14:00

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Rymdbolaget hoppas inom några år kunna börja med uppskjutning av satelliter från rymdbasen Esrange utanför Kiruna. Men satsningen hotas av planer på nedmontering av akutsjukvården i Kiruna.

– Våra kunder och uppdragsgivare i Europa har höga säkerhetskrav och gör alltid utredningar om hur säkerheten ser ut på plats, säger Lars Persson, vd för Rymdbolaget.

Den planerade satsningen på uppskjutning av satelliter i omloppsbanor runt jorden skulle innebära att verksamheten vid Esrange växer. Resultatet skulle bli större raketer, vilket innebär fler forskare och tekniker — och större risk för olyckor.

– I dag finns en god infrastruktur i Kiruna, med akutkirurgi. Den kompletteras av vår egen organisation och personal. Men om all specialistkompetens försvinner måste vi köra till Gällivare vid en allvarlig olycka. Det betyder elva mil extra på en väg som inte alltid är framkomlig, säger Lars Persson.

– Våra kunder har börjat ställa frågor till oss om detta. Vi har inte haft någon allvarlig olycka hittills, men den dag en sådan händer måste allt finnas på plats. Vi hoppas kunna få politikerna att inse vilka konsekvenser planerna får.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Minst fem personer drunknade i helgen

Olyckorna ökar med varma vädret. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur.

En pojke avled efter badolycka. Farmorn dog när hon försökte rädda.

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar. 11 3 tweets 8 rekommendationer

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.” 1 0 tweets 1 rekommendationer

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix Commander Crowe sprang hem tre miljoner kronor.

Commander Crowe vann

Elitloppet. Commander Crowe vann sedan Christophe Martens kört till ledning med ett varv kvar.

Foto: AFP

Vem kammar hem kvällens Guldpalm?

I kväll delas det prestigefyllda filmpriset Guldpalmen ut i Cannes. Men vilka är egentligen de starkaste kandidaterna? DN.se frågade filmdoktorn.

Slaganfall och scouter. De strider om priset.