Tisdagen var en mörk dag för tågtrafiken, då tusentals passagerare drabbades av inställda tåg och stora förseningar.
Problemen började redan vid lunchtid då ett elfel orsakade totalstopp mellan Hässleholm och Höör. Det satte stopp för tågen på sträckan Stockholm–Malmö–Köpenhamn och Öresundstågen.
– Några avgångar med X 2000 ställdes in, berättar Helena Thorsson på Trafikverkets pressjour.
En del tåg leddes om, med kraftiga förseningar som följd. På andra sträckor ersatte bussar. Under kvällen öppnades ett av spåren, men först på onsdagsmorgonen beräknades även det andra spåret kunna öppnas.
Under eftermiddagen rev en lastbil ned en kontaktledning i närheten av Bankeryd väster om Jönköping och satte stopp för regionaltågen mellan Falköping och Nässjö. Där ersattes trafiken med bussar.
Under kvällen revs en tredje kontaktledning ned, denna gång i närheten av Falköping. Det orsakade totalstopp för tågen på västra stambanan, alltså mellan Göteborg och Stockholm.
På tisdagskvällen var det ännu oklart om tågen skulle dirigeras om eller om passagerarna i stället skulle få åka buss. Det fanns heller inte någon prognos för hur lång tid reparationsarbetet skulle ta.