Lennart Sacredéus är en veteran i kryssammanhang. 1998 var han nära att nå riksdagen med kryss, 1999 kryssades han in EU-parlamentet och 2004 fick han tusentals kryss men missade platsen i EU-parlamentet ändå. I årets riksdagsval ser det ut som att han vinner en jämn kamp mot toppkandidaten Ulrik Lindgren på Dalarnas kd-lista.
- Jag har inte haft en broschyr i valet. Men jag har en trogen väljargrupp.
Lennart Sacredéus var motståndare till att utse Göran Hägglund till partiledare, men säger nu att Hägglund varit "kanonduktig i valrörelsen". Sacredéus har varnat för att partiet ska bli för liberalt och kallar sig värdekonservativ. I abortfrågan är hans uppfattning att gränsen för tillåten abort ska sänkas från 18:e veckan till 12:e. Men han säger att han inte vet om han kommer att driva den frågan i riksdagen.
- När man är i riksdagen är det ett lagarbete, säger Sacredéus som betonar att det viktigaste är allianssamarbetet.
Sacredéus kommer in tack vare att hans väljare valt att kryssa. I år har färre utnyttjat den möjligheten, enligt SVT:s Valu. Förra året valde en tredjedel av väljarna att sätta kryss på partiernas listor. I årets val kryssade bara var fjärde.
Men väljarna har ändå lyckats ändra ordning på de listor som partierna lagt fram. Totalt nio personer ser ut att ha kryssats in, när de flesta valdistrikt är räknade.
Ett nytt ansikte i riksdagen blir Per Åsling (c), son till den tidigare borgerliga industriministern Nils G Åsling, som fått många kryss i Jämtland.
- Det är omtumlande, säger Per Åsling, som är mjölkbonde och delägare i flera företag i Jämtland.
Hans personvalskampanj, som startade en månad före valet, har gått under mottot "mindre snack och mera verkstad" och han har skrivit kontrakt med sina väljare.
- Jag har bland annat lovat att driva finansieringsfrågor för kvinnliga företagare, säger Per Åsling.
In kommer också Rolk K Nilsson, moderat chefredaktör och ledarskribent på Gotlands Allehanda, tack vare kryss.
En av de yngsta inkryssade är centerpartisten Annie Johansson, som drivit en omfattande personvalskampanj i Jönköpings län.
- Jag har besökt varje gymnasieskola i länet, jag tror det är ett 20-tal och jag har jobbat från sju på morgonen till ett på natten i tre veckor. Det känns fantastiskt nu, säger 23-åriga Annie, som också är vice förbundsordförande för Centerpartiets ungdomsförbund (Cuf).
- Jag har valt att paketera politiken med mitt namn, Annie, och jag har nått nya väljare med min blogg och min hemsida, säger hon.
Hon hoppas bli en "liberal fläkt" i riksdagen.
- Jag kommer direkt från studentlivet och ska gör allt för att förbättra studenternas ekonomi, säger hon.
Men det finns också förlorare i personvalet. Folkpartisten Erik Ullenhag, socialliberal och partiets vårdpolitiske talesman, förlorar sin plats till förmån för Cecilia Wikström, som i valrörelsen blivit mest känd för att ha lanserat förslaget om en litteraturkanon i skolan.
- Hon har gjort en fantastiskt bra personvalskampanj. Men det är en väldig besvikelse för mig. Jag ska fundera på om jag ska fortsätta med politiken, säger Erik Ullenhag.