Nio kryssades in i riksdagen

Publicerat 2006-09-20 20:48

Färre har kryssat i årets val, men ändå kan nio personer ha tagit sig in i riksdagen med hjälp av väljarnas kryss. In kommer bland annat abort- och EU-kritikern Lennart Sacredéus (kd).

DN Teman i artikeln

Personvalet

För att bli inkryssad i riksdagen krävs att kandidaten får kryss av minst 8 procent av partiets väljare i valkretsen. Får flera kandidater över 8 procent får den med högst antal kryss partiets eventuella mandat. Får ingen kandidat på listan över 8 procent får den som partiet placerat högst på listan automatiskt mandatet.

När 5.687 av 6.177 av landets valdistrikt räknats ser dessa nio ut att bli inkryssade i riksdagen:
Lena Klevenås (mp) tar sig förbi Peter Rådberg i Västra Götalands län norra.
Annelie Enochson (kd) tar sig förbi Per Landgren i Göteborg
Roger Haddad (fp) tar sig förbi Agneta Berliner i Västmanland
Jabar Amin (mp) tar sig förbi Thomas Nihlén i Västerbotten
Cecilia Wikström (fp) tar sig förbi Erik Ullenhag i Uppsala län
Annie Johansson (c) tar sig förbi Margaretha Andersson i Jönköpings län
Per Åsling (c) tar sig förbi Håkan Larsson i Jämtland
Rolk K Nilsson (m) tar sig förbi Lena Celion på Gotland
Lennart Sacredéus (kd) tar sig förbi Ulrik Lindgren i Dalarna.

Lennart Sacredéus är en veteran i kryssammanhang. 1998 var han nära att nå riksdagen med kryss, 1999 kryssades han in EU-parlamentet och 2004 fick han tusentals kryss men missade platsen i EU-parlamentet ändå. I årets riksdagsval ser det ut som att han vinner en jämn kamp mot toppkandidaten Ulrik Lindgren på Dalarnas kd-lista.

- Jag har inte haft en broschyr i valet. Men jag har en trogen väljargrupp.

Lennart Sacredéus var motståndare till att utse Göran Hägglund till partiledare, men säger nu att Hägglund varit "kanonduktig i valrörelsen". Sacredéus har varnat för att partiet ska bli för liberalt och kallar sig värdekonservativ. I abortfrågan är hans uppfattning att gränsen för tillåten abort ska sänkas från 18:e veckan till 12:e. Men han säger att han inte vet om han kommer att driva den frågan i riksdagen.

- När man är i riksdagen är det ett lagarbete, säger Sacredéus som betonar att det viktigaste är allianssamarbetet.

Sacredéus kommer in tack vare att hans väljare valt att kryssa. I år har färre utnyttjat den möjligheten, enligt SVT:s Valu. Förra året valde en tredjedel av väljarna att sätta kryss på partiernas listor. I årets val kryssade bara var fjärde.

Men väljarna har ändå lyckats ändra ordning på de listor som partierna lagt fram. Totalt nio personer ser ut att ha kryssats in, när de flesta valdistrikt är räknade.

Ett nytt ansikte i riksdagen blir Per Åsling (c), son till den tidigare borgerliga industriministern Nils G Åsling, som fått många kryss i Jämtland.

- Det är omtumlande, säger Per Åsling, som är mjölkbonde och delägare i flera företag i Jämtland.

Hans personvalskampanj, som startade en månad före valet, har gått under mottot "mindre snack och mera verkstad" och han har skrivit kontrakt med sina väljare.

- Jag har bland annat lovat att driva finansieringsfrågor för kvinnliga företagare, säger Per Åsling.

In kommer också Rolk K Nilsson, moderat chefredaktör och ledarskribent på Gotlands Allehanda, tack vare kryss.

En av de yngsta inkryssade är centerpartisten Annie Johansson, som drivit en omfattande personvalskampanj i Jönköpings län.

- Jag har besökt varje gymnasieskola i länet, jag tror det är ett 20-tal och jag har jobbat från sju på morgonen till ett på natten i tre veckor. Det känns fantastiskt nu, säger 23-åriga Annie, som också är vice förbundsordförande för Centerpartiets ungdomsförbund (Cuf).

- Jag har valt att paketera politiken med mitt namn, Annie, och jag har nått nya väljare med min blogg och min hemsida, säger hon.

Hon hoppas bli en "liberal fläkt" i riksdagen.

- Jag kommer direkt från studentlivet och ska gör allt för att förbättra studenternas ekonomi, säger hon.

Men det finns också förlorare i personvalet. Folkpartisten Erik Ullenhag, socialliberal och partiets vårdpolitiske talesman, förlorar sin plats till förmån för Cecilia Wikström, som i valrörelsen blivit mest känd för att ha lanserat förslaget om en litteraturkanon i skolan.

- Hon har gjort en fantastiskt bra personvalskampanj. Men det är en väldig besvikelse för mig. Jag ska fundera på om jag ska fortsätta med politiken, säger Erik Ullenhag.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 118

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner.

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 2

Kraftig brand i Simrishamn

Bröt ut i en cykelbutik inrymd i ett godsmagasin. Boende i närheten uppmanades att stanna inne med stängda fönster.

Tre ronder mot Paolo Roberto

DN:s kom i form-bloggare Jonas Leijonhufvud utmanade Paolo Roberto på en boxningsduell – se hur det gick här. Webb-tv.

Rekordmånga returer Foto: Landov

Rekordmånga returer

Jerebkos Detroit vinnare igen. Svensken tog fler returer än i någon tidigare match.

Fotboll

”Överens med Barcelona”

Dragkamp om Cesc Fàbregas. Spanska medier uppger att femårskontrakt är klart med Arsenals stjärna.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 65

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 12

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.